Πέμπτη 04 Ιουλίου 2024
Ολυμπιακός – Περιστέρι 87-74: Μια καλή προπόνηση πριν τη μάχη με την Μονακό

Ο Ολυμπιακός με πρωταγωνιστή τον Τόμας Γουόκαπ (22 πόντους), επικράτησε εύκολα του Περιστερίου (87-74), λίγες ημέρες πριν το δύσκολο παιχνίδι με την Μονακό στο Πριγκιπάτο για τη Euroleague.

Ο Ολυμπιακός υποδέχτηκε στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας το Περιστέρι για την 8η αγωνιστική της Basket League με τους Πρωταθλητές Ελλάδας να είναι ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και να επικρατούν τελικά με 87-74. Σταθερά στη δεύτερη θέση η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα με ρεκόρ 7-1. Το Περιστέρι, από την άλλη, παρέμεινε στην 8η με ρεκόρ 4-4.

Μια ακόμα εξαιρετική εμφάνιση στη φετινή σεζόν από τον Τόμας Γουόκαπ.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ο Τόμας Γουόκαπ με 22 πόντους, ο οποίος είχε 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Από 14 πόντους είχαν οι Κάνναν και Πίτερς που για άλλο ένα παιχνίδι βοήθησαν στο σκοράρισμα. Αντιθέτως, πολυτιμότερος παίκτης των φιλοξενούμενων ο Τόμπσον με 15 πόντους, 9 ριμπάουντ και μία ασίστ.

Oι Ερυθρόλευκοι μπήκαν καλύτερα στο παρκέ και με τους συνήθεις… ύποπτους Κάνναν, Γουόκαπ και Πίτερς να είναι οι επιθετικοί εκφραστές στα πρώτα 5 λεπτά, ενώ για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ο Τόμσον σημείωσε τους 8 από τους 12 πόντους της ομάδας του. Στη συνέχεια, όμως οι παίκτες του Ολυμπιακού περιόρισαν τις επιθέσεις των φιλοξενούμενων και έδωσαν τη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς δύο λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου 10λέπτου (24-10), με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 27-14.

Το Περιστέρι στη συνέχεια προσπάθησε να μειώσει το σκορ, όμως οι γηπεδούχοι ήλεγχαν απόλυτα τη κατάσταση και δεν επέτρεψαν να πέσει η διαφορά κάτω από τους 10 πόντους με το σκορ του ημιχρόνου να κλείνει στο 43-33. Η διαφορά έφτασε σε μονοψήφια νούμερα στα μέσα της τρίτης περιόδου (55-46) όμως πάλι ο Ολυμπιακός με μεγάλα σουτ από τους Γουόκαπ, Πίτερς και Κάνναν έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +11 (63-52).

Στη τέταρτη περίοδο οι Ερυθρόλευκοι πήραν τη μεγαλύτερη διαφορά τους στον αγώνα (73-54), με τους Περιστεριώτες να μην έχουν απάντηση στις επιθέσεις του Ολυμπιακού. Τελικά η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα επικράτησε με 87-74 και πανηγύρισε την 7η νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα.

Τα στατιστικά

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 22 (3/6 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κάναν 14 (2/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/1 βολή), Φαλ 2 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 μπλοκ), Παπανικολάου 3 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πίτερς 14 (5/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/1 βολή), Λούντζης 5 (1), Λαρεντζάκης 13 (3/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/1 βολή), Μπραζντέικις 2 (1/4 σουτ), Μιλουτίνοβ 9 (3/5 δίποντα, 3/3 βολές), Σίκμα 3 (1/4 δίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Ράγκλαντ 9 (3/4 δίποντα, 3/3 βολές, 13 ασίστ), Πουλιανίτης 3 (1), Γουίλιαμς 12 (4/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Τόμπσον 15 (7/10 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Χουγκάζ 2, Μήτρου-Λονγκ 8 (2/4 δίποντα, 4/4 βολές), Ντάνγκουμπιτς 5, Ξανθόπουλος, Χαντς 9 (1), Κασελάκης 7 (1), Ρένφρο 4

Η επιβλητική εμφάνιση του «Greek Freak» κόντρα στην Δομινικανή Δημοκρατία (vids)

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο «σάρωσε» την Δομινικανή Δημοκρατία, με τον «Greek Freak» να κάνει μια εκπληκτική εμφάνιση και να αναδεικνύεται MVP του αγώνα – Τα στατιστικά του σούπερ σταρ της «γαλανόλευκης» στην πρεμιέρα του Προολυμπιακού