![Έλεγχος πυροπροστασίας στα σχολεία του δήμου Χανίων](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2024/01/ImgSrc-3-2.jpg)
Έλεγχος πυροπροστασίας στα σχολεία του δήμου Χανίων
Οι μελέτες πυροπροστασίας των σχολείων ξεκινούν άμεσα στο δήμο Χανίων.
Spotlight
-
Εφτά χρόνια φυλακή στα δύο αδέρφια για τον θάνατο 52χρονου - Τον είχαν ξυλοκοπήσει επειδή τάιζε αδέσποτα ζώα
-
Καυγάς Γεωργιάδη - Πολάκη στη Βουλή: «Τέτοιος δειλός ήσουν πάντα, φύγε, ουστ» - «Να ανακαλέσεις»
-
Τελείωσε το παραμύθι για πρίγκιπα Χάρι και Μέγκαν Μαρκλ
-
Πέθαινε το παιδί του και έπαιζε Playstation - Τα sms της τραγικής μητέρας
Νέες μελέτες για τον έλεγχο πυροπροστασίας σε όλα τα σχολεία του Δήμου Χανίων έρχονται το επόμενο διάστημα, μετά την υπογραφή της σύμβασης του συγκεκριμένου έργου. Ο Δήμαρχος Χανίων, Παναγιώτης Σημανδηράκης, υπέγραψε πρόσφατα τη σύμβαση με τον ανάδοχο μελετητή, παρουσία των Αντιδημάρχων Τεχνικών Υπηρεσιών και Παιδείας & Δια Βίου Μάθησης, Μιχάλη Καλογριδάκη και Αντώνη Ι. Βαρδάκη αντίστοιχα, καθώς και υπηρεσιακών παραγόντων του Δήμου.
Σύμφωνα με την ενημέρωση του Δήμου Χανίων, οι μελέτες πυροπροστασίας θα εκπονηθούν για το σύνολο των υφιστάμενων σχολικών εκπαιδευτηρίων (Νηπιαγωγεία, Δημοτικά, Γυμνάσια, Λύκεια) του Δήμου Χανίων, σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία. Στο αντικείμενο της σύμβασης περιλαμβάνεται η σύνταξη μελέτης παθητικής και ενεργητικής πυροπροστασίας, δηλαδή τευχών, σχεδίων κάτοψης, τομής, κλπ., τεχνικών περιγραφών μονίμων συστημάτων πυροπροστασίας, η κατά περίπτωση υποβολή τους στην Πυροσβεστική Υπηρεσία Χανίων, κ.α., ενώ θα συντελεστεί και επικαιροποίηση υπαρχουσών μελετών παρελθόντων ετών.
Ο προϋπολογισμός της δράσης
Ο προϋπολογισμός της σύμβασης με τίτλο «Εκπόνηση νέων μελετών και επικαιροποίηση παλαιών μελετών πυροπροστασίας για τα χολικά κτίρια του δήμου Χανίων», η οποία χρηματοδοτείται από το Πρόγραμμα «Φιλόδημος», ανέρχεται στις 333.000 ευρώ (συμπεριλαμβανομένου του Φ.Π.Α.).
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις