![Ο Κασσελάκης πρότεινε «Εθνικό Σχέδιο για το Ελληνικό Όνειρο» στις Σπέτσες](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2024/01/EV27_190124_SPITI_SPETSES.jpg)
Ο Κασσελάκης πρότεινε «Εθνικό Σχέδιο για το Ελληνικό Όνειρο» στις Σπέτσες
Ο Στέφανος Κασσελάκης πρότεινε στους βουλευτές την από κοινού διαμόρφωση αξόνων για ένα «Εθνικό Σχέδιο για το Ελληνικό Όνειρο», με στόχο «την ανασυγκρότηση εκ βάθρων του κράτους
Spotlight
-
Εφτά χρόνια φυλακή στα δύο αδέρφια για τον θάνατο 52χρονου - Τον είχαν ξυλοκοπήσει επειδή τάιζε αδέσποτα ζώα
-
Οι «παρενέργειες» των εμβολίων καίνε την Ούρσουλα φον ντερ Λάιεν
-
Σοκ για την Σερένα Γουίλιαμς: Ο σύζυγός της αποκάλυψε ότι διαγνώστηκε με την νόσο του Lyme
-
Τελείωσε το παραμύθι για πρίγκιπα Χάρι και Μέγκαν Μαρκλ
Ξεκίνησε η συνεδρίαση του ΣΥΡΙΖΑ-Προοδευτική Συμμαχία στις Σπέτσες, με τοποθέτηση του προέδρου του κόμματος της αξιωματικής αντιπολίτευσης Στέφανου Κασσελάκη.
Ο Στέφανος Κασσελάκης αρνήθηκε τον όρο «συνεδρίαση» για τη συνάντηση των βουλευτών, υπογραμμίζοντας ότι «δεν πρόκειται για συνεδρίαση, αλλά για μια παραγωγική και δημιουργική συζήτηση και ανταλλαγή απόψεων μεταξύ ίσων».
«Ανασυγκρότηση εκ βάθρων του κράτους, ώστε να καταστεί αποδοτικό και να λειτουργεί για όλους»
Πρότεινε την από κοινού διαμόρφωση αξόνων για ένα «Εθνικό Σχέδιο για το Ελληνικό Όνειρο», με στόχο, όπως είπε, «την ανασυγκρότηση εκ βάθρων του κράτους, ώστε να καταστεί αποδοτικό και να λειτουργεί για όλους».
Οι τομείς που αναφέρθηκε ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ για την ανασυγκρότηση του κράτους είναι μεταξύ άλλων η υγεία, η κοινωνική πρόνοια, η παιδεία, η ασφάλεια, η δημόσια διοίκηση και η δικαιοσύνη.
Ακόμη το «Εθνικό Σχέδιο για το Ελληνικό Όνειρο» έχει ως στόχο, σύμφωνα με τον Στέφανο Κασσελάκη, «την ευημερία και πρόοδο για όλους, για μια κοινωνία ισότητας, δικαιοσύνης και πολιτιστικής δημιουργίας, για μια πατριωτική και υπερήφανη εξωτερική πολιτική».
Σημειώνεται ότι από τους 36 βουλευτές που συγκροτούν την κοινοβουλευτική ομάδα του ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ, στις εργασίες θα συμμετέχουν 33 βουλευτές, καθώς θα απουσιάσουν ο Αλέξης Τσίπρας, η Έλενα Ακρίτα και η Όλγα Γεροβασίλη.
Δείτε στιγμιότυπα από τους βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ στις Σπέτσες:
![](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2024/01/EV29_190124_SPETSES-4-1024x682.jpg)
Στιγμιότυπο από την άφιξη των βουλευτών και των στελεχών στο νησί
![](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2024/01/TSZ_1_SIRIZA-3-1024x682.jpg)
Στιγμιότυπο από την άφιξη των βουλευτών και των στελεχών στο νησί
![](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2024/01/6088173-1024x682.jpg)
Στιγμιότυπο από την άφιξη των βουλευτών στο νησί
![](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2024/01/6088170-1024x682.jpg)
Στιγμιότυπο από την άφιξη των βουλευτών στο νησί
![](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2024/01/6088171-1024x682.jpg)
Στιγμιότυπο από την άφιξη των βουλευτών στο νησί
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις