Μετά την ήττα της πρεμιέρας στη φάση των «16» του BCL από τον Προμηθέα στην Πάτρα, η ΑΕΚ έχασε και στην ουδέτερη Ουγγαρία, με 79-68 από τη Χάποελ Χολόν για τη δεύτερη αγωνιστική.

Στο 0-2 η Ένωση που βλέπει από νωρίς τη υπόθεση πρόκριση να δυσκολεύει πολύ, στο 1-1 οι Ισραηλινοί που κυριάρχησαν απόλυτα μετά το πρώτο δεκάλεπτο κι έφτασαν σχετικά εύκολα στη νίκη.

Ο Χάρις με 19 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ έκανε μεγάλη ζημιά στην ομάδα του Ηλία Ζούρου ενώ 17 πόντους είχε ο Σμιθ και 16 ο Άρτζι. Για την ΑΕΚ πάλεψε ο Ράντλ με 22 πόντους ενώ 12 είχε ο Νάιτ.

Οι «κιτρινόμαυροι» έχασαν τον αμυντικό και επιθετικό προσανατολισμό τους στο δεύτερο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να δεχθούν ένα καταστροφικό επιμέρους σκορ 23-12, με το οποίο βρέθηκαν στο -8 (46-38) στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη η άμυνα της ΑΕΚ κράτησε τους γηπεδούχους κάτω από τους 20 πόντους σε κάθε περίοδο, αλλά με τον Ραντλ να είναι απελπιστικά μόνος στην επίθεση, η Ένωση των 15 λαθών δεν κατάφερε να απειλήσει και μοιραία υπέστη τη δεύτερη ήττα της σε ισάριθμες αναμετρήσεις στη φάση των «16».

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 46-38, 60-51, 79-68

Χάποελ Χολόν (Σερφ): Άρτζι 16 (4/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κρόφορντ 8 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Χάρις 19 (4/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μισγάβ 2 (0/7 σουτ, 7 ασίστ), Βάνχουιν 9 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντόσον 5 (1/7 σουτ, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χανόκι 3 (1), Σμιθ 17 (8/10 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ).

ΑΕΚ (Ζούρος): Αγραβάνης 3 (1/6 σουτ, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χόλινς 2 (1/4 σουτ), Κουζέλογλου 2, ΜακΡέι 9 (2/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 λάθη), Νετζήπογλου 2, Καράμπελας 1, Νάιτ 12 (2/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μόργκαν 5, Ραντλ 22 (3/3 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 2 ριμπάουντ), Τίλμαν 10 (4/10 δίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ).