![Ο Δήμαρχος Πειραιά Γιάννης Μώραλης στην ετήσια εκδήλωση της Διεθνούς Ναυτικής και Βιομηχανικής Ένωσης - WIMA](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2024/02/4CA.jpg)
Ο Δήμαρχος Πειραιά Γιάννης Μώραλης στην ετήσια εκδήλωση της Διεθνούς Ναυτικής και Βιομηχανικής Ένωσης – WIMA
«Από το 2014 και μετά ο Δήμος Πειραιά αναπτύχθηκε στον τομέα της γαλάζιας οικονομίας» δήλωσε μεταξύ άλλων ο Δήμαρχος Πειραιά.
Spotlight
-
Ούσα Βανς - Η Ινδοαμερικανίδα δικηγόρος έσπασε το καλούπι των «γυναικών περί τον Τραμπ»
-
Κτηματολόγιο: Πάνω από 400 επιθέσεις σε 5 μέρες, λέει το υπουργείο – «Σουρωτήρι για τους χάκερ», τονίζει ο ΣΥΡΙΖΑ
-
Εκατοντάδες ρατσιστικές ονομασίες φυτών αλλάζουν έπειτα από ιστορική ψηφοφορία
-
Τέλος η συνεργασία του ΟΠΕΚΑ με την εταιρεία που διέθετε τα σχολικά γεύματα στη Λαμία
Ο Δήμαρχος Πειραιά Γιάννης Μώραλης παρευρέθηκε στην ετήσια εκδήλωση της Διεθνούς Ναυτικής και Βιομηχανικής Ένωσης – WIMA, ενός εκ των πιο σημαντικών ναυτιλιακών Cluster που εδρεύουν στον Πειραιά, η οποία πραγματοποιήθηκε στη Ναυτιλιακή Λέσχη Πειραιώς.
Ο κ. Μώραλης, στον χαιρετισμό του, αναφέρθηκε στην αδιάρρηκτη σχέση του Πειραιά με τη ναυτιλία και την επιχειρηματικότητα, ενώ υπογράμμισε τη στενή συνεργασία του δήμου με τη WIMA – στο πλαίσιο Μνημονίου Συνεργασίας – σε επίπεδο προώθησης της καινοτομίας και των επιχειρηματικών πρακτικών μέσω του εργαστηρίου «Blue Lab».
Γαλάζια Οικονομία
Παράλληλα, ο κ. Μώραλης επεσήμανε: «Από το 2014 που αναλάβαμε τη διοίκηση του δήμου ο Πειραιάς αναπτύχθηκε στον τομέα της γαλάζιας οικονομίας. Η Δημοτική Αρχή Πειραιά οφείλει να αποτελεί μέρος της συζήτησης για τη γαλάζια οικονομία. Στο πλαίσιο αυτό, εκτός από τις βασικές αρμοδιότητές μας, ο Πειραιάς διατηρεί πλέον αυτοδιοικητική στρατηγική για τη ναυτιλιακή επιχειρηματικότητα και ήδη έχουμε βραβευτεί για αυτό στην Ευρώπη. Η συνεργασία του Δήμου Πειραιά με τη Διεθνή Ναυτική και Βιομηχανική Ένωση είναι παραγωγική και επιθυμία μας είναι η περαιτέρω ενίσχυσή της».
Στην εκδήλωση παρευρέθηκε και ο Αντιδήμαρχος Προγραμματισμού και Βιώσιµης Ανάπτυξης Δηµήτρης Καρύδης, ο οποίος σε δήλωσή του υπογράμμισε: «Θέλουμε να είναι δυνατές οι επιχειρήσεις που εδρεύουν στον δήμο, ώστε να δίνουν προστιθέμενη αξία στον Πειραιά. Εμείς πάντα θα είμαστε στο πλευρό τους για όποια δράση αναπτύσσεται. Είναι κοινός τόπος και κοινός σκοπός να κάνουμε τον Πειραιά πιο δυνατό και οικονομικά πιο ισχυρό, ώστε να δημιουργήσουμε νέες θέσεις εργασίας».
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις