![Στα ημιτελικά των 50μ. πεταλούδα η Ντουντουνάκη - Πρόκριση και για Γκολομέεβ](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2024/02/w16-95104w11220416w10214109gsdfg.jpg)
Στα ημιτελικά των 50μ. πεταλούδα η Ντουντουνάκη – Πρόκριση και για Γκολομέεβ
Μεγάλη επιτυχία για την Αννα Ντουντουνάκη που θα διεκδικήσει την είσοδό της στον τελικό, ενώ κάτι ανάλογο συνέβη και με τον Γκολομέεβ
Spotlight
-
Πίσω ολοταχώς στην κυβέρνηση και απόσυρση της υποψηφιότητας Φουντεδάκη
-
Αποκάλυψη in: Aνακάλεσε την μήνυση ο υπάλληλος του αεροδρομίου εναντίον του Αυγενάκη και μιλά για υπερβολές των ΜΜΕ
-
Συγκλονιστικές εικόνες από τη μεγάλη φωτιά στο Σοφικό - «Κόλαση» με φλόγες 25 μέτρων
-
Άναψαν τα αίματα σε πανηγύρι - Καρεκλοπόλεμος και ξύλο μετά μουσικής (βίντεο)
Εστω και με μία μέτρια -για τις δυνατότητές της- κούρσα, η Αννα Ντουντουνάκη προκρίθηκε στους ημιτελικούς των 50μ. πεταλούδα, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Ντόχα.
Η Ελληνίδα κολυμβήτρια, με δύο συμμετοχές ήδη σε τελικούς στη φετινή διοργάνωση και ισάριθμες πέμπτες θέσεις, κατετάγη 13η στα προκριματικά με 26.26 και το απόγευμα (19:17) θα χρειαστεί σίγουρα κάτι καλύτερο, προκειμένου να διεκδικήσει θέση στον αυριανό (17/2) τελικό του αγωνίσματος.
Η ανίκητη Σάρα Σιέστρεμ από τη Σουηδία ήταν μακράν η ταχύτερη των προκριματικών με 24.88, με πάνω από μισό δευτερόλεπτο διαφορά από τη δεύτερη, και οδεύει ολοταχώς προς το ρεκόρ των έξι συνεχόμενων χρυσών μεταλλίων στο αγώνισμα.
Εξαιρετική επίδοση στα 4×200, πρόκριση και ο Γκολομέεβ
Σπουδαία διάκριση πέτυχε η ελληνική αποστολή στην Ντόχα, καθώς στο αγώνισμα των 4×200 ελεύθερο που αγωνίστηκαν οι Βαζαίος, Μάρκος, Στάμου και Εγγλεζάκης, η Ελλάδα πέτυχε δύο προκρίσεις.
Ο Γκολομέεβ από την πλευρά του με 21.70 πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά στα 50 μέτρα ελεύθερο, πραγματοποιώντας την 3η καλύτερη επίπεδο της προκριματικής φάσης. Την 24η έκανε ο Στέργιος Μπίλλας, με χρόνο 22.23 και έμεινε εκτός συνέχειας.
Αξίζει να σημειωθεί πως στο αγώνισμα των 4×200 ελεύθερο που αγωνίστηκαν οι Βαζαίος, Μάρκος, Στάμου και Εγγλεζάκης πέρα από ότι πέρασαν στον τελικό της διοργάνωσης, εξασφάλισαν παρουσία στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι. Το 07:09:90 ήταν η καλύτερη επίδοση της ημιτελικής φάσης.
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις