![Μανώλης Μητσιάς: «Πήγα στον Θεοδωράκη για να πάρω την ευλογία του εάν αξίζω ή όχι σαν τραγουδιστής»](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2024/02/MANOL.jpg)
Μανώλης Μητσιάς: «Πήγα στον Θεοδωράκη για να πάρω την ευλογία του εάν αξίζω ή όχι σαν τραγουδιστής»
Ο αγαπημένος ερμηνευτής σε μια αναδρομή στη καλλιτεχνική διαδρομή του.
Spotlight
-
Πανικός στην Καστοριά - Αρκούδα έκοβε βόλτες στο κέντρο του Άργους Ορεστικού
-
Πηγές ΣΥΡΙΖΑ για Πολάκη: Η συγγνώμη Κασσελάκη δείχνει την διαφορά ήθους με τον Μητσοτάκη
-
Η Χέιλι Τζέιντ αποκαλύπτει ένα από τα πιο δύσκολα πράγματα που έζησε μεγαλώνοντας ως η κόρη του Έμινεμ
-
Συντάξεις – αναδρομικά: Νέος γύρος επανυπολογισμών με μπόνους έως 5.000 ευρώ
Ο Μανώλης Μητσιάς βρέθηκε προσκεκλημένος το απόγευμα της Παρασκευής 23 Φεβρουαρίου, στο Στούντιο 4 της ΕΡΤ. Μιλώντας στη δημοσιογράφο Φανή Πλατσατούρα, ο καταξιωμένος ερμηνευτής μίλησε για τα παιδικά του χρόνια, το ξεκίνημα στον χώρο της μουσικής και τη συνάντηση με τον Μίκη Θεοδωράκη.
Μονάχος μου τα έκανα σχεδόν όλα
Με τις φιλίες μου, τις γνωριμίες μου. Ποτέ δεν παρακάλεσα κανέναν, ποτέ, να μου δώσει ένα τραγουδάκι. Με ποιο δικαίωμα θα πήγαινα εγώ στον Χατζιδάκι για να του πω «δως μου ένα τραγούδι;». Είναι δυνατόν; Ή στον Μίκη Θεοδωράκη;».
Η πρώτη συνάντηση με τον Μίκη Θεοδωράκη
«Στον Θεοδωράκη πήγα το 1969 στο Βραχάτι, όπου ήταν αποκλεισμένος, για να πάρω την ευλογία του για το εάν αξίζω ή δεν αξίζω σαν τραγουδιστής. Γιατί έτσι ξεκίνησα το όραμα μου να γίνω τραγουδιστής επαγγελματίας; Αξίζω ή δεν αξίζω; Και ποιος θα μου το έλεγε αυτό; Ο Μίκης Θεοδωράκης».
«Μου άρεσε να τραγουδάω. Έβλεπα στο καφενείο του πατέρα μου τις κομπανίες τις μακεδονίτικες, που έρχονταν και τραγουδούσαν, τους χάζευα όλο το βράδυ. Μετά είχα πάρει ένα πικ απ μικρό με μπαταρίες των 45 στροφών, δεν είχαμε και ρεύμα όλη την ημέρα άκουγα τραγούδια λαϊκά και δημοτικά. Αυτό ήταν η συντροφιά και η παρέα μας όταν δουλεύαμε στα χωράφια» συμπλήρωσε, επίσης, ο Μανώλης Μητσιάς.
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις