![Ακατάλληλο και επικίνδυνο σχολείο στο Δήμο Πυλαίας Χορτιάτη σύμφωνα με το Δήμο](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2024/02/2o-eeeek-1-1.jpg)
Ακατάλληλο και επικίνδυνο σχολείο στο Δήμο Πυλαίας Χορτιάτη σύμφωνα με το Δήμο
Ομόφωνα το Δημοτικό Συμβούλιο Πυλαίας Χορτιάτη ζητάει την μεταστέγασή του.
Spotlight
-
Εφτά χρόνια φυλακή στα δύο αδέρφια για τον θάνατο 52χρονου - Τον είχαν ξυλοκοπήσει επειδή τάιζε αδέσποτα ζώα
-
Σοκ για την Σερένα Γουίλιαμς: Ο σύζυγός της αποκάλυψε ότι διαγνώστηκε με την νόσο του Lyme
-
Τελείωσε το παραμύθι για πρίγκιπα Χάρι και Μέγκαν Μαρκλ
-
Πέθαινε το παιδί του και έπαιζε Playstation - Τα sms της τραγικής μητέρας
Ακατάλληλο και επικίνδυνο έκρινε με χθεσινή ομόφωνη απόφασή του το Δημοτικό Συμβούλιο Πυλαίας Χορτιάτη το κτίριο του 2ου ΕΕΕΕΚ Πυλαίας, ζητώντας ταυτόχρονα τη μεταστέγασή του για την ασφάλεια παιδιών και εκπαιδευτικών.
Όπως αναφέρει μεταξύ άλλων ο Δήμος Πυλαίας Χορτιάτη, «παρουσία γονέων και εκπαιδευτικών των σχολείων, τα μέλη του Δ.Σ. έκαναν ομόφωνα δεκτή την πρόταση της διοίκησης και καλούν την αρμόδια Υφυπουργό Παιδείας κ. Ζέττα Μακρή να διασφαλίσει την ομαλή εκπαιδευτική διαδικασία. Με ομόφωνο ψήφισμά του το Δ.Σ. την καλεί στα πλαίσια των καθηκόντων της, να προχωρήσει στις αναγκαίες και νόμιμες ενέργειες ώστε παιδιά και εκπαιδευτικοί να συνεχίσουν απρόσκοπτα την εκπαιδευτική διαδικασία».
«Συμφωνήσαμε όλοι ότι το σχολείο είναι επικίνδυνο και ακατάλληλο»
Σχετικά με το θέμα, ο Δήμαρχος Πυλαίας Χορτιάτη Ιγνάτιος Καϊτεζίδης μεταξύ άλλων έκανε την ακόλουθη δήλωση:
«Ευχαριστώ όλα τα μέλη του Δημοτικού μας Συμβουλίου για την υπευθυνότητά τους και την ομόφωνη απόφαση, καθώς επίσης τους γονείς και τους εκπαιδευτικούς που βρέθηκαν στη συνεδρίαση και κατανόησαν ότι η στάση μας είναι προς το συμφέρον των παιδιών. Η ομόφωνη απόφαση του Δημοτικού μας Συμβουλίου δικαιώνει τις πρωτοβουλίες μας, που εξαρχής μοναδικό γνώμονα έχουν την προστασία των παιδιών.
Συμφωνήσαμε όλοι ότι το σχολείο είναι επικίνδυνο και ακατάλληλο, όπως εξάλλου έχει γνωμοδοτήσει η Πολεοδομική μας Υπηρεσία σχετικά. Εμείς δεν πρόκειται να αιφνιδιάσουμε κανέναν. Καλώ την αρμόδια Υφυπουργό κ. Ζ. Μακρή να μεριμνήσει και να διασφαλίσει τη συνέχιση της εκπαιδευτικής διαδικασίας».
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις