![Ζβέρεφ – Τσιτσιπάς 0-2: «Ατσάλινος» ο Στέφανος, προκρίθηκε στους «8» του Μόντε Κάρλο](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2024/04/GK41DpPWUAAwI_L.jpg)
Ζβέρεφ – Τσιτσιπάς 0-2: «Ατσάλινος» ο Στέφανος, προκρίθηκε στους «8» του Μόντε Κάρλο
Ο Τσιτσιπάς επικράτησε με 2-0 σετ του Ζβέρεφ (7-5, 7-6) και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Μόντε Κάρλο – Αντίπαλος στους «8» ο Κατσάνοφ.
Spotlight
-
«Καμίνι» και σήμερα η χώρα με 43αρια - Ποιες περιοχές θα «βράσουν»
-
Ταυτοποιήθηκαν δύο από τους τέσσερις δράστες της επίθεσης σε οικογένεια τουριστών στο Ηράκλειο
-
Στο προεκλογικό «παιχνίδι» και η 17χρονη εγγονή του Τραμπ: «Είναι απλά ένας κανονικός παππούς»
-
Γυναίκα πνίγηκε στα ρηχά πισίνας: Προσπαθούσε για 25 λεπτά να σωθεί - Αδιαφορούσαν οι παρευρισκόμενοι
Την πρόκρισή στα προημιτελικά του Μόντε Κάρλο πανηγυρίζει ο Στέφανος Τσιτσιπάς, ο οποίος επιβλήθηκε με 2-0 σετ του Αλεξάντερ Ζβέρεφ (7-5, 7-6 [3]. Εκεί θα τεθεί αντιμέτωπος με τον Κάρεν Κατσάνοφ για να διεκδικήσει μια θέση στην τετράδα.
Ο Έλληνας τενίστας ζορίστηκε αρκετά στο πρώτο σετ από τον Γερμανό, ενώ στο δεύτερο έφτασε κοντά σε μια εύκολη επικράτηση, όμως ο αντίπαλός του επέστεψε από το 5-0. Παρόλα αυτά ο Στέφανος έδειξε ψυχραιμία, πήρε το σετ στο τάι μπρέικ (7-3) και έφτασε στο τελικό 2-0 και στην πρόκριση.
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έδειξε χαρακτήρα και πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Μόντε Κάρλο.
Το πρώτο σετ ήταν ιδιαίτερα αμφίρροπο, με τους δύο τενίστες να κρατούν το σερβίς τους, μην επιτρέποντας στον άλλον να… σκεφτεί το μπρέικ. Έτσι φτάσαμε στο 5-5. Εκεί ο Τσιτσιπάς πήρε το επόμενο γκέιμ για το 5-6 και λίγο αργότερα έφτασε στο πρώτο μπρέικ του αγώνα για να κάνει το 7-5 και μαζί το 1-0.
Το δεύτερο σετ ήταν πραγματικά απίστευτο. Ο Στέφανος μπήκε με… σπασμένα τα φρένα και με τρομερή εμφάνιση έκανε ό,τι ήθελε στο κορτ για να φτάσει στο 5-0 με δύο μπρέικ. Κάπου εκεί όμως όλα άλλαξαν. Ξαφνικά ο Γερμανός πήρε… μπρος και με μια μεγάλη αντεπίθεση ισοφάρισε σε 5-5!
Στη συνέχεια οι δύο τενίστες κράτησαν το σερβίς τους για το 6-6, με αποτέλεσμα να οδηγηθούμε στο τάι μπρέικ. Εκεί ο Τσιτσιπάς βρήκε ξανά ρυθμό και κατάφερε να επικρατήσει με 7-3, για να κάνει το τελικό 2-0 στα σετ.
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις