![Άνετος και… ωραίος ο Ναδάλ στην πρεμιέρα του στο Madrid Open](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2024/04/ραφαελ-ναδαλ.jpg)
Άνετος και… ωραίος ο Ναδάλ στην πρεμιέρα του στο Madrid Open
Ο Ράφα Ναδάλ επικράτησε σε μόλις 66 λεπτά με 2-0 σετ του Μπλαντς και πέρασε με χαρακτηριστική άνεση στον δεύτερο γύρο του τουρνουά της Μαδρίτητς.
Spotlight
-
Καναδός υπήκοος έκανε επίθεση με μαχαίρι στο Ισραήλ - Τον σκότωσαν οι δυνάμεις ασφαλείας
-
Οργή συγγενών αγνοουμένων στην Κύπρο κατά του Φειδία Παναγιώτου - Τον κατηγορούν για χλευασμό
-
Μαγικά... κλικ στη φύση: Οι 11 φωτογραφίες που κέρδισαν στο BigPicture Natural World
-
Πήρε προθεσμία το ζευγάρι για τον θάνατο του 64χρονου στον Άγιο Πέτρο Κυνουρίας
Πολύ εύκολη πρεμιέρα είχε ο Ράφα Ναδάλ στο Mutua Madrid Open.
Ο «βασιλιάς» του χώματος παραχώρησε μόλις ένα game στον Ντάργουιν Μπλαντς, τον οποίο νίκησε 6-1, 6-0 και μέσα σε 66 λεπτά πήρε άνετα το «εισιτήριο» για τον δεύτερο γύρο του τουρνουά Masters 1000, που διεξάγεται στη γενέτειρά του.
Ο 37χρονος Ισπανός ολοκλήρωσε τον αγώνα με δύο άσσους, δεν έκανε ούτε ένα διπλό λάθος, ενώ 79% σε κερδισμένους πόντους του πίσω από το πρώτο σερβίς, 73% από το δεύτερο, ενώ είχε επιτυχημένες τις 5 από τις 9 ευκαιρίες που πήρε για μπρέικ, χωρίς ν’ απειληθεί ποτέ από τον 16χρονο αντίπαλό του.
Αντίπαλος του Ναδάλ στον επόμενο γύρο θα είναι ο Άλεξ ντε Μινόρ, με τους δύο τενίστες να έχουν συναντηθεί πρόσφατα στην Βαρκελώνη, όπου ο Αυστραλός επικράτησε με 7-5, 6-1.
Συνολικά, όμως, ο Ισπανός έχει επικρατήσει στις τρεις από τις πέντε φορές που έχουν συναντηθεί στο παρελθόν στο Tour. Συγκεκριμένα, στους «32» του Wimbledon και του Australian Open, αλλά και στην τετράδα του ATP Cup το 2020.
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις