Πέμπτη 18 Ιουλίου 2024
Ολυμπιακός – Φερεντσβάρος 39-32: Ιστορική πρόκριση στον τελικό του EHF European Cup για τους Ερυθρόλευκους

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 39-32 της Φερεντσβάρος για τον δεύτερο ημιτελικό του EHF European Cup και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία του σε τελικό ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Iστορία έγραψε η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού! Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν με 39-32 της Φερεντσβάρος στο κλειστό γυμναστήριο της Ηλιούπολης, για τον δεύτερο ημιτελικό του EHF European Cup, και προκρίθηκαν για πρώτη φορά σε τελικό ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Μετά την ισοπαλία με 28-28 στην Ουγγαρία, η ομάδα του Ζέλικο Μπάμπιτς νίκησε στη ρεβάνς τους Μαγυάρους και θα διεκδικήσει το τρόπαιο κόντρα σε μία εκ των Μινόρ Μπαία Μάρε από την Ρουμανία ή την Βάλουρ από την Ισλανδία.

Μια ακόμα σπουδαία επιτυχία για τον σύλλογο που δοξάζει την Ελλάδα σε όλη την Ευρώπη!

Οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο της αναμέτρησης μετά το ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν 14-10 στο 18ο λεπτό και 21-18 στο ημίχρονο, με την τριάδα Σλίσκοβιτς, Κάβτσιτς, Σάββα να σκοράρει «κατά ριπάς».

Η Φερεντσβάρος έμεινε κοντά στο σκορ ως το 35΄ (23-21), οπότε ένα σερί 3-0 του Ολυμπιακού έγειρε οριστικά την… πλάστιγγα. Οι ερυθρόλευκοι έφτασαν στο +7 (31-24) και, παρότι οι Μαγυάροι έκαναν μία απέλπιδα προσπάθεια (33-29 δέκα λεπτά πριν τη λήξη), ο θρίαμβος δεν τέθηκε ποτέ σε αμφισβήτηση.

Ο αντίπαλος του Ολυμπιακού στον τελικό (σ.σ είναι διπλός) θα γίνει γνωστός αύριο (28/4), οπότε διεξάγεται στη Ρουμανία η ρεβάνς μεταξύ της Μινάουρ Μπάια Μάρε και της Βαλούρ Ρέικιαβικ, με την ισλανδική ομάδα να διατηρεί σημαντικό προβάδισμα, χάρη στη νίκη της με 36-28 στο πρώτο παιχνίδι.

Οι συνθέσεις:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπάμπιτς): Τζηράς 1, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 5, Βίντα 2, Τζίμπουλας 1, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας 1, Σλίσκοβιτς 8, Δομπρής 2, Σμόκοτ, Πασσιάς 2, Μοντόρο, Σλαβούλιτσα, Κάβτσιτς 6, Μιχαηλίδης 1, Σάββας 10

ΦΕΡΕΝΤΒΑΡΟΣ (Παστόρ): Μπόγκναρ 5, Φούζι 5, Νάγκι 8, Ιμρε 2, Μπάλογκ 2, Πόρνταν, Ντεμπρετσένι 2, Μπόρμπελι, Γκιόρι, Μίκιτα 6, Φούλοπ, Σέπεσι, Μπουιντόσο, Κόβασιτς 2

«Τρομάζει» η Team USA, διέλυσε τους Σέρβους σε φιλικό (79-105)

Παίζοντας όσο χρειάστηκε, η Εθνική ομάδα των ΗΠΑ επιβλήθηκε εύκολα της Σερβίας με 105-79 σε φιλική αναμέτρηση.