![Ο Αντετοκούνμπο, η επόμενη μέρα του αποκλεισμού και το Προολυμπιακό...](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2024/05/usatsi_22216818_168397759_lowres-1.jpg)
Ο Αντετοκούνμπο, η επόμενη μέρα του αποκλεισμού και το Προολυμπιακό…
Οι Μπακς αποκλείστηκαν από τον πρώτο γύρο των playoffs και ο Αντετοκούνμπο έχει όσο χρόνο θέλει για τον τραυματισμό του, το Προολυμπιακό και όχι μόνο...
Spotlight
-
Έξι νεκροί σε δωμάτιο πολυτελούς ξενοδοχείου - Η ουσία στα φλιτζάνια και το ενδεχόμενο αυτοκτονίας
-
Αστροναύτης επέστρεψε από το Διάστημα, συγκλονισμένος με αυτό που «δεν έπρεπε να αντικρίσει»
-
Γιατί η Αθηνά Ωνάση δεν έρχεται ποτέ στην Ελλάδα
-
Καμπανάκι κινδύνου: Πώς η κλιματική κρίση μεγαλώνει τη μέρα - Ποιες οι πρακτικές επιπτώσεις
Έτσι συμβαίνει στα σπορ. Πολλώ δε μάλλον στο υψηλότερο επίπεδο. Περίμεναν φέτος όλοι ότι θα δούμε χρονιά των Μπακς στο ΝΒΑ από τη στιγμή που τα «Ελάφια» έβαλαν πλάι στον Γιάννη κοτζάμ Ντέμιαν Λίλαρντ. Το Μιλγουόκι όμως όχι μόνο απογοήτευσε αλλά αποκλείστηκε από τον πρώτο και όλας γύρο των playoffs της Ανατολής.
Η 120-98 ήττα από τους Πέισερς έγραψε το τελικό 2-4 και το τέλος της χρονιάς για τον Γιάννη που δεν έπαιξε σε κανένα από τα παιχνίδια της σειράς λόγω τραυματισμού. Γενικώς έχει να αγωνιστεί από τις 10 Απρίλη. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν θα είναι σύντομα έτοιμος. Και ότι έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα με τον αποκλεισμό των Μπακς; Ο Γιάννης φαίνεται πως θα ξαναπαίξει μπάσκετ με το εθνόσημο. Στο Προολυμπιακό τουρνουά του ΣΕΦ.
Η αποθεραπεία και το Προολυμπιακό
Ο 29χρονος σούπερ σταρ μπορεί να ακολουθήσει χωρίς πίεση την αποθεραπεία του και όπως όλα δείχνουν να ενισχύσει την Εθνική Ελλάδας στην προσπάθειά της να πάρει το εισιτήριο για το Παρίσι. Η προετοιμασία των διεθνών αναμένεται να αρχίσει σε περίπου ενάμιση μήνα, τη στιγμή που το τουρνουά θα πραγματοποιηθεί από τις 2 έως τις 7 Ιουλίου. Υπενθυμίζουμε πως η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει στη φάση των ομίλων του προολυμπιακού τουρνουά τη Δομινικανή Δημοκρατία και την Αίγυπτο.
Οι δύο πρώτες ομάδες συνεχίζουν στα ημιτελικά, όπου η ελληνική ομάδα θα αντιμετωπίσει μία εκ των Σλοβενίας, Κροατίας ή Νέας Ζηλανδίας. Η ομάδα που θα επικρατήσει στον τελικό θα πάρει το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Αν η Εθνική προκριθεί θα βρει απέναντί της την Αυστραλία, τον Καναδά και την ομάδα που θα κερδίσει στο προολυμπιακό στη Βαλένθια (δηλαδή μία από Λίβανο, Ανγκόλα, Ισπανία, Φινλανδία, Πολωνία και Μπαχάμες).
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις