![Παρίσι: Ακτιβιστές έριξαν πορτοκαλί σκόνη στο Παλάτι των Βερσαλλιών](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2024/05/paris6-5.jpg)
Παρίσι: Ακτιβιστές έριξαν πορτοκαλί σκόνη στο Παλάτι των Βερσαλλιών
Η διαμαρτυρία, όπως είπαν, είχε στόχο να τονίσει τις αυξανόμενες ανισότητες που επιτρέπουν σε μια προνομιούχα μειοψηφία να μονοπωλήσει τους πόρους
Spotlight
-
Η «απάντηση» της φον ντερ Λάιεν στην απόφαση του δικαστηρίου για τα εμβόλια του κορονοϊού
-
Καυγάς Γεωργιάδη - Πολάκη στη Βουλή: «Τέτοιος δειλός ήσουν πάντα, φύγε, ουστ» - «Να ανακαλέσεις»
-
Πέθαινε το παιδί του και έπαιζε Playstation - Τα sms της τραγικής μητέρας
-
Έξαλλος ο βασιλιάς Κάρολος - Τι είπε στον φρουρό για να βοηθήσει την Καμίλα με το παλτό της
Δύο ακτιβιστές της Riposte Alimentaire συνελήφθησαν στο Παρίσι αφού πέταξαν πορτοκαλί σκόνη στην αίθουσα των Κατόπτρων του Παλάτι των Βερσαλλιών (Château de Versailles).
«Η Αίθουσα των Κατόπτρων αντιπροσωπεύει την απρέπεια μιας μειοψηφίας που μονοπωλεί την εξουσία και το χρήμα ενώ ο λαός λιμοκτονεί» αναφέρει σχετική ανάρτησή τους
Πρόκειται για μέλη οργάνωσης που κάνει εκστρατείες για τα βιώσιμα τρόφιμα. Πέρσι στις 4 Μαΐου πραγματοποίησε ακριβώς την ίδια διαμαρτυρία πάλι στην Αίθουσα των Κατόπτρων, ενώ έχει αναλάβει στο παρελθόν την ευθύνη για παρόμοιες δράσεις, συμπεριλαμβανομένης της ρίψης σούπας στη Μόνα Λίζα στο Μουσείο του Λούβρου.
Με δηλωσή της, η οργάνωση ανέφερε ότι η διαμαρτυρία στις Βερσαλλίες είχε στόχο να τονίσει «τις αυξανόμενες ανισότητες που επιτρέπουν σε μια προνομιούχα μειοψηφία να μονοπωλήσει ένα μέρος των πόρων, ενώ η πλειοψηφία καρπώνεται τα ψίχουλα».
Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.
Μετά το πέρας της ακτιβιστικής δράσης, οι τοπικές αρχές υποστήριξαν ότι δεν προκλήθηκαν ζημιές σε αντικείμενα στην αίθουσα του ανακτόρου.
Σε σχετική ανάρτηση στο Instagram, η οργάνωση αναφέρει ότι η Αίθουσα των Κατόπτρων «αντιπροσωπεύει την απρέπεια μιας μειοψηφίας που μονοπωλεί την εξουσία και το χρήμα ενώ ο λαός λιμοκτονεί – 350 χρόνια αργότερα, τίποτα δεν έχει αλλάξει».
Όπως αναφέρουν στην ίδια ανάρτηση, η οργάνωση ζητά τη θέσπιση ενός συστήματος κοινωνικής ασφάλισης για τα βιώσιμα τρόφιμα, κατά το πρότυπο του συστήματος κοινωνικής ασφάλισης του 1946: «Ζητάμε από το κράτος να συμβάλει στη χρηματοδότηση τοπικών πρωτοβουλιών, ώστε να καταδειχθεί η βιωσιμότητα αυτού του συστήματος».
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις