Τετάρτη 17 Ιουλίου 2024
Μάιντς – Ντόρτμουντ 3-0: Απότομη προσγείωση για τους Βεστφαλούς

Η Ντόρτμουντ λίγες μέρες μετά την πρόκριση στον τελικό του Champions League, ηττήθηκε με… κάτω τα χέρια εκτός έδρας από την Μάιντς (3-0), η οποία είχε πάρει… αέρα τριών γκολ ήδη από το 23ο λεπτό

Στο… Παρίσι φαίνεται πως έμεινε η Ντόρτμουντ, η οποία λίγες μέρες μετά την νίκη επί της Παρί Σεν Ζερμέν (1-0) και την πρόκριση στον τελικό του Champions League, γνώρισε την ήττα με 3-0 στην έδρα της Μάιντς. Οι γηπεδούχοι «καίγονταν» για το «τρίποντο» και το πήραν με συνοπτικές διαδικασίες, «καθαρίζοντας» το παιχνίδι από το πρώτο μέρος με τα δύο γκολ του Λι Γιαε-Σουνγκ (19′ και 23′) και του Μπαρέιρο (12′) στο πρώτο 25λεπτο του ματς.

Πλέον, στη Μάιντς αρκεί και η ισοπαλία την τελευταία αγωνιστική στην έδρα της Βόλφσμπουργκ, ενώ μετά την υποβιβασμένη Ντάρμστατ, η Κολονία θα είναι όπως όλα δείχνουν αυτή που θα την ακολουθήσει, παρά τη σημερινή της νίκη επί της Ουνιόν.

ΜΑΪΝΤΣ: Τσέντνερ, Βιντμέρ (77’ Ντα Κόστα), Χάντσε Όλσεν, Σασί (76’ Φερνάντες), Φαν ντεν Μπεργκ, Κορ, Αμίρι, Λι Σουνγκ (87’ Ρίχτερ), Μπαρέιρο, Γκρούντα (87’ Βάιπερ), Μπούρκαρντ.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Μάιερ, Ζίλε, Σλότερμπεκ, Μόρεϊ (46’ Μάατσεν), Ρόις, Βολφ, Εζτσάν (46’ Μπραντ), Ενμετσά (69’ Πόλμαν), Μάλεν(46’ Σάντσο), Μουκοκό, Μπάινο Γκιτενς (76’ Βετιέν).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ της 33ης αγωνιστικής στην Bundesliga και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Άουγκσμπουργκ-Στουτγκάρδη 0-1