Σάββατο 17 Αυγούστου 2024
Κολοσσός – Ολυμπιακός 66-100: Πέρασε με 100άρα από τη Ρόδο – Αγωνία για Πετρούσεφ

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 100-66 του Κολοσσού, για την τελευταία αγωνιστική του Top 6 της Basket League. Ανησυχία για Φίλιπ Πετρούσεφ, που τραυματίστηκε στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε του Κολοσσού στη Ρόδο με 100-66 για την τελευταία αγωνιστική του Top 6 στην Basket League με κορυφαίο τον Άλεκ Πίτερς που πέτυχε 20 πόντους.

Όμως η στιγμή που στιγμάτισε το παιχνίδι ήταν ο τραυματισμός του Φίλιπ Πετρούσεφ μετά από σύγκρουση που είχε με τον Μηνά Παπαγιάννη.

Με το αποτέλεσμα να έχει κριθεί το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν περισσότερο διαδικαστικού χαρακτήρα, o Γιώργος Μπαρτζώκας χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες που είχε στην διάθεση του, με την διαφορά να ξεπερνά τους 30π. (+32, 50-82 στο 31’).

Το ματς ξεκίνησε με πολύ καλό επιθετικό ρυθμό και για τις δύο ομάδες με τον Κολοσσό να βάζει πίεση στον Ολυμπιακό και να προηγείται με 14-13 στο 8′.  Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με προβάδισμα 4 πόντων(23-19) για τους ερυθρόλευκους και τον Πίτερς σε μεγάλα κέφια.

Το δεύτερο δεκάλεπτο στιγματίστηκε από τον τραυματισμό του Φίλιπ Πετρούσεφ. Ο Σέρβος φόργουορντ του Ολυμπιακού, 4:36 πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, τραυματίστηκε μετά από επαφή που είχε με τον Μηνά Παπαγιάννη, γυρνώντας τον αστράγαλό του.

Το σκορ του ημιχρόνου ήταν 48-37 υπέρ του Ολυμπιακού με τον Άλεκ Πίτερς να έχει 14 πόντους στο πρώτο μέρος.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός πάτησε το γκάζι και απλοποίησε τα πράγματα με τον Πίτερς να σκοράρει με μεγάλη συνέπεια και τον Κάνααν να μπαίνει και αυτός στην εξίσωση και από μακριά και από κοντά. Η τρίτη περίοδος τελείωσε με τους Πειραιώτες να είναι στο +31 και στο 79-48.

Το τελικό σκορ ήταν 100-66 υπέρ των Πειραιωτών που τελείωσαν το παιχνίδι με συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα και τον Τανούλη να κάνει πολύ καλή εμφάνιση στο χρόνο που χρησιμοποιήθηκε, καθώς είχε 8 πόντους με δύο εύστοχα τρίποντα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-23, 37-48, 48-79, 66-100

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Σεγκούρα): Γκάουντλοκ 16 (2/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ουτόμι 5 (1/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Κολοβέρος 7 (3/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 1/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπράικοβιτς 9 (4/7 δίποντα), Μπιλλής 2, Παπαγιάννης 5 (1), Χατζηνικόλας 4, Καμαριανός 5 (1), Σίτου 12 (6/9 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Παπαδάκης 1

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουίλιαμς-Γκος 5 (3 ασίστ), Ράιτ 16 (8/10 δίποντα, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Κάναν 12 (3/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 10 (2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4 ασίστ), Πίτερς 20 (3/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Λούντζης 12 (3/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μήτρου-Λονγκ 2 (1/8 σουτ), Πετρούσεβ 4, Τανούλης 8 (2/3 τρίποντα), ΜακΚίσικ 11 (3/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Φούλαμ 1-0: Τη λύτρωσε ο Ζίρκζι στο 87′!

Ο Ζίρκζι έκανε ντεμπούτο για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και με δικό του γκολ στο 87′ έδωσε τη νίκη με 1-0 κόντρα στη Φούλαμ.