Σάββατο 17 Αυγούστου 2024
Πέρασε από την έδρα της Μπράιτον η Τσέλσι (2-1) – Η Γιουνάιτεντ πήρε το «θρίλερ» με την Νιούκαστλ (3-2)

Η Τσέλσι νίκησε με 2-1 την Μπράιτον και είναι μία ανάσα από την έξοδο στην Ευρώπη ενώ η Γιουνάιτεντ επικράτησε με 3-2 της Νιούκαστλ.

Η Τσέλσι πέρασε με 2-1 από την έδρα της Μπράιτον, ανέβηκε στην 6η θέση της Premier League και αγκάλιασε το ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Μια… ανάσα από την έξοδο στην Ευρώπη η Τσέλσι, μετά το διπλό στην έδρα της Μπράιτον.

Το σκορ άνοιξε στο 34ο λεπτό για τους «μπλε» όταν ο Κουκουρέγια σέντραρε από αριστερά και ο Πάλμερ με κεφαλιά έκανε το 0-1 ενώ στο 45+4′ ακυρώθηκε γκολ του Τζάκσον για φάουλ στον Λάμπτεϊ. Στο 45+9′ η κεφαλιά του Πέδρο σταμάτησε στο δοκάρι της Τσέλσι.

Στο 57′ ακυρώθηκε γκολ της Μπράιτον και επτά λεπτά μετά ο Ενκουκού με πλασέ έκανε το 0-2. Στο 88ο λεπτό η Τσέλσι έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ρις Τζέιμς και στο 90+5′ η Μπράιτον είχε δοκάρι με τον Αντινγκρά. Δύο λεπτά μετά μείωσε σε 1-2 με τον Γουέλμπεκ, αλλά δεν είχε χρόνο για κάτι περισσότερο.

Μπράιτον: Φερμπρούχεν, Λάμπτεϊ (84’ Οφιά), Ιγκόρ Ζούλιο, Γουέμπστερ, Ντανκ (46’ Μπάρκο), Γκρος, Αντινγκρά, Μπουονανότε (70’ Γουέλμπεκ), Γκίλμουρ (70’ Μπαλέμπα), Ενκίσο (85’ Φάτι), Ζοάο Πέδρο.

Τσέλσι: Πέτροβιτς, Γκουστό (69’ Τζέιμς), Τσαλομπά, Μπαντιασίλ, Καϊσέδο, Κουκουρέγια, Γκάλαχερ (90+9′ Ουγκοτσούκβου), Μαντουεκέ (69’ Στέρλινγκ), Πάλμερ (90+9′ Καζαντέι)Μούντρικ (42’ Ενκουνκού), Τζάκσον (90′ Τιάγκο Σίλβα)

Νίκησε η Γιουνάιτεντ αλλά…

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κέρδισε με 3-2 τη Νιούκαστλ και την έπιασε στην 7η θέση, αλλά αμφότερες είναι στο -3 από την Τσέλσι. Για να βγει στην Ευρώπη η ομάδα του Τεν Χάαγκ θα πρέπει είτε να πάρει το Κύπελλο είτε να προσπεράσει τη Νιούκαστλ την τελευταία αγωνιστική και τότε ακόμη κι αν χάσει από τη Σίτι στον τελικό, η 7η θέση θα δώσει ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Στο 31′ ο Μαϊνού με πλασέ έκανε το 1-0 και στο 49′ ο Γκόρντον με προβολή έκανε το 1-1. Στο 57’ μετά από κόρνερ η μπάλα στρώθηκε στον Ντιαλό που με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 2-1 και στο 84′ ο Χόιλουντ έκανε το 3-1 με σουτ. Το μόνο που κατάφερε η Νιούκαστλ ήταν να μειώσει σε 3-2 με σουτ του Χολ.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ονάνα, Νταλότ, Κασεμίρο, Έβανς, Γουάν Μπισάκα, Μαϊνού (82’ Μαρτίνες), Άμραμπατ, Φερνάντες, ΜακΤόμινεϊ, Γκαρνάτσο (82’ Ράσφορντ), Ντιαλό (82’ Χόιλουντ)

Νιούκαστλ: Ντουμπράβκα, Τρίπιερ (63’ Σερ), Κραφτ, Μπερν, Χολ, Λόνγκσταφ (77’ Μπαρνς), Γκιμαράες, Άντερσον (63’ Ζοέλιντον), Μέρφι (63’ Αλμιρόν), Ισάκ, Γκόρντον

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Φούλαμ 1-0: Τη λύτρωσε ο Ζίρκζι στο 87′!

Ο Ζίρκζι έκανε ντεμπούτο για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και με δικό του γκολ στο 87′ έδωσε τη νίκη με 1-0 κόντρα στη Φούλαμ.