Πέμπτη 18 Ιουλίου 2024
Βάλουρ – Ολυμπιακός 30-26: Ηττήθηκε στις λεπτομέρειες, όμως όλα είναι στο χέρι του

Οι ερυθρόλευκοι έδειξαν ότι μπορούν να πάρουν τον τίτλο και θα παλέψουν για την ανατροπή στον δεύτερο τελικό που θα γίνει το επόμενο Σάββατο (25/5)

Ο Ολυμπιακός πάλεψε κόντρα στην πανίσχυρη Βάλουρ, στον πρώτο τελικό του EHF European Cup που έγινε στην πρωτεύουσα της Ισλανδίας, Ρέικιαβικ, ωστόσο κάποιες λεπτομέρειες τον οδήγησαν στην πρώτη του ευρωπαϊκή ήττα.

Οι ερυθρόλευκοι ηττήθηκαν με 30-26, παρά την πολύ καλή εμφάνιση που πραγματοποίησαν, και απέδειξαν ότι είναι στο χέρι τους να γράψουν ιστορία και να κατακτήσουν τον πρώτο τους ευρωπαϊκό τίτλο.

Η ομάδα του Ζέλικο Μπάμπιτς θα τα δώσει όλα για την ανατροπή στον δεύτερο τελικό σε μία εβδομάδα (25/5), ο οποίος πιθανότατα θα γίνει στο ΣΕΦ (αρχικά είχε ανακοινωθεί η Χαλκίδα αλλά ενδέχεται να αλλάξει η έδρα), κι εκεί ο Ολυμπιακός μαζί με τον κόσμο του θα έχει την ευκαιρία να πανηγυρίσει την κούπα.

Ο Ολυμπιακός μπήκε ιδανικά στην αναμέτρηση του Ρέικιαβικ και προηγήθηκε γρήγορα με 2-0 χάρις στα γκολ των Σλίσκοβιτς και Σάββα, με τη Βαλούρ να απαντάει με δύο τέρματα σε λιγότερο από δύο λεπτά για να φέρει το ματς στα ίσια. Ο Σλίσκοβιτς με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έδωσε ξανά προβάδισμα στους Πειραιώτες, με τον Πασσιά να διαμορφώνει το 2-4 στο 7:20.

Με δύο μίνι σερί 2-0 η ισλανδική ομάδα κατάφερε να φέρει αρχικά το ματς στην απόλυτη ισορροπία (5-5), για να περάσει για πρώτη φορά μπροστά με 7-6 με σκόρερ τον Όσκαρσον στο 13:02.

Ο Σάββας ο οποίος ήταν «άσφαιρος» στο πρώτο δεκάλεπτο, πήρε το… όπλο του και έδωσε προβάδισμα στους ερυθρόλευκους (7-8) με δύο προσωπικά τέρματα. Στη συνέχεια ο πολύπειρος Μοντόρο από την πλευρά του Ολυμπιακού και οι Γιόνσον και Φίνσον πήραν τη σκυτάλη του σκοραρίσματος για να οδηγηθούν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με 14-14.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι. Ο Πασσιάς και ο Σάββας ισοφάρισαν σε κάθε προσπάθεια της Βάλουρ να αποσπαστεί, κάτι που κατάφερε σε 1:30′ (από το 38:51 μέχρι το 40:25). Με τρία διαδοχικά γκολ οι Ισλανοί μετέτρεψαν το 18-18 σε 21-18, με τους παίκτες του Μπάμπιτς να βρίσκουν τα ψυχικά αποθέματα και να φέρουν το ματς στα μέτρα τους (21-21) μόλις πέντε λεπτά αργότερα.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, ο Όσκαρσον εξελίχθηκε σε μεγάλο πρωταγωνιστή της Βάλουρ αφού πέτυχε τρία γκολ για το 27-24, με τον Μάγκνουσον να δίνει για πρώτη φορά στην ισλανδική ομάδα αέρα τεσσάρων τερμάτων (29-25) δύο λεπτά πριν το φινάλε. Ο Σλίσκοβιτς μείωσε προσωρινά σε 29-26 στο 59:14, για να κλείσει την αναμέτρηση με γκολ ο Όσκαρσον (30-26) πετυχαίνοντας το απόλυτο στις προσπάθειες που πήρε (10/10).

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 4-5, 7-7, 9-9, 11-10, 14-14 (ημ.) 16-15, 20-18, 21-20, 23-22, 27-24, 30-26

Βάλουρ (Ρούναρσον): Γκούσταφσον, Γκίσλανσον 2/3, Γιόνσον 3/4, Σίγκουρντσον, Πόρνταρσον 0/1, Πάλσον 0/1, Όσκαρσον 10/10, Στέφανσον 2/2, Γκούσταφσον 1/2, Τζούλιουσον, Χόστερτ 1/1, Μάνιουσον 5/9, Νόρντμπεργκ 1/1, Φίλκισον, Πέτερσο 2/3, Φίνσον 3/5.

Ολυμπιακός (Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Τζηράς 0/1, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης, Βίντα 3/6, Τζίμπουλας 1/1, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 4/9, Δομπρής 0/1, Πασσιάς 3/5, Μοντόρο 3/4, Σλαβούλιτσα, Κάβτσιτς 2/5, Μιχαηλίδης, Σάββας 10/14.

«Τρομάζει» η Team USA, διέλυσε τους Σέρβους σε φιλικό (79-105)

Παίζοντας όσο χρειάστηκε, η Εθνική ομάδα των ΗΠΑ επιβλήθηκε εύκολα της Σερβίας με 105-79 σε φιλική αναμέτρηση.