Πέμπτη 18 Ιουλίου 2024
Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 4-12: Στους τελικούς της Α1 οι Ερυθρόλευκοι - Στο 54-0 το σερί κόντρα στους Πράσινους

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 4-12: Στους τελικούς της Α1 οι Ερυθρόλευκοι – Στο 54-0 το σερί κόντρα στους Πράσινους

Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Παναθηναϊκού με 12-4, πέρασε στους τελικούς της Α1 και επέκτεινε το νικηφόρο σερί του επί των Πράσινων στο 54-0.

Την πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος πανηγύρισε η ομάδα πόλο Ανδρών του Ολυμπιακού. Οι Κυπελλούχοι Ελλάδας νίκησαν εύκολα με 12-4 τον Παναθηναϊκό στο Γουδή, για τον δεύτερο ημιτελικό, έκαναν το 2-0 στη σειρά και «σφράγισαν» το εισιτήριο για την τελική φάση.

Το σύνολο του Χέρβο Κόλιανιν «πήρε» εύκολα και τον δεύτερο ημιτελικό στην έδρα των «πράσινων», αφού προηγήθηκε με 8-0 και 10-1 (ημίχρονο) και με πρώτο σκόρερ τον Φουντούλη, με τέσσερα γκολ, προκρίθηκε άνετα στους τελικούς του πρωταθλήματος της σεζόν 2023-24.

Oι «ερυθρόλευκοι» μετρούν 54 διαδοχικές νίκες επί του Παναθηναϊκού στο πόλο Ανδρών, σερί που «τρέχουν» από τον Φεβρουάριο του 2001.

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο ματς και «έκλεισε» την πρώτη περίοδο με 4-0 προβάδισμα, με γκολ του Φουντούλη (3:27). Στη δεύτερη περίοδο, ο Γκίλλας «έγραψε» το 8-0, στο 3:10, με το Παναθηναϊκό να σκοράρει για πρώτη φορά σχεδόν 14 λεπτά μετά την έναρξη του ματς, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 10-1 (Νικολαΐδης, 0:18). Ο Θρύλος «κατέβασε» ταχύτητα στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Δερβίση να διαμορφώνει το τελικό 12-4, 0:10 για το φινάλε.

Τα οκτάλεπτα: 0-4, 1-6, 2-1, 1-1

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Γενηδουνιάς (πέναλτι, 6:46), 0-2 Νικολαΐδης (φουνταριστό, 6:02), 0-3 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 5:16) 0-4 Φουντούλης (πέναλτι, 3:27)

2ο οκτάλεπτο: 0-5 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 5:43), 0-6 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 5:04), 0-7 Λόντσαρ (φουνταριστό, 3:45), 0-8 Γκίλλας (περιφέρεια, 3:10), 1-8 Στίβενσον (π/π, 2:45), 1-9 Φουντούλης (π/π, 2:19), 1-10 Νικολαΐδης (φουνταριστό, 0:18)

3ο οκτάλεπτο: 2-10 Μπραΐμης (πέναλτι, 6:16), 2-11 Παπαναστασίου (π/π, 4:07), 3-11 Στίβενσον (π/π, 0:39)

4ο οκτάλεπτο: 4-11 Μπραΐμης (περιφέρεια, 1:08), 4-12 Δερβίσης (περιφέρεια, 0:10)

ΠANΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Δημήτρης Μάζης): Ριστίσεβιτς, Πορτοκάλης, Κανδανολέων, Παπανικολάου, Γιώργος Νικολαΐδης, Στίβενσον 2, Μπραΐμης 2, Σγουρίδης, Χατζηγούλας, Δερμιτζάκης, Αγκόρτσας, Αλβέρτης, Κρατημένος, Χωματάς, Ζερβουδάκης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χέρβο Κόλιανιν): Ζερβεβάς, Λόντσαρ 1, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης 4, Γούβης 1, Δερβίσης 1, Μπούσλιε, Αλαφραγκής, Δήμου, Δημήτρης Νικολαΐδης 2, Παπαναστασίου 1, Δαμίγος, Γκίλλας 1

«Τρομάζει» η Team USA, διέλυσε τους Σέρβους σε φιλικό (79-105)

Παίζοντας όσο χρειάστηκε, η Εθνική ομάδα των ΗΠΑ επιβλήθηκε εύκολα της Σερβίας με 105-79 σε φιλική αναμέτρηση.