Σάββατο 17 Αυγούστου 2024
Δράμα – Ολυμπιακός 20-26: Έκανε το 2-0 και προκρίθηκε στους τελικούς

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 26-20 της Δράμας εκτός έδρας και με 2-0 στις νίκες πέρασε στους τελικούς του πρωταθλήματος όπου περίμενε ήδη η ΑΕΚ.

Στους τελικούς του πρωταθλήματος προκρίθηκε, για μία ακόμη σεζόν, η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού/Ομίλου Ξυνή.

Μετά την ιστορική βραδιά στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, τον τελικό του EHF European Cup με την Βάλουρ και την απώλεια του ευρωπαϊκού τίτλου στη διαδικασία των πέναλτι, ο Θρύλος επέστρεψε στην Handball Premier, επικράτησε με 26-20 της Δράμας εκτός έδρας, στον δεύτερο ημιτελικό των πλέι οφ και με 2-0 στη σειρά, «σφράγισε» το εισιτήριο για την τελική φάση (κόντρα στην ΑΕΚ).

Πέρασε από την Δράμα και έκλεισε θέση στους τελικούς της Handball Premier ο Ολυμπιακός.

Ο Ολυμπιακός «έκλεισε» τα πρώτα 10 λεπτά, με +3 (3-6) προβάδισμα, μετά από γκολ του Βίντα στην κόντρα (9:36). Η Δράμα ισοφάρισε σε 6-6 και στη συνέχεια, προηγήθηκε με 7-6, όμως ο Θρύλος αντέδρασε και προσπέρασε με 10-8, με τον Μιχαηλίδη, στο 23:56. Ο Κανδύλας «έγραψε» το 12-9, στο 25ο λεπτό, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 13-12, αλλά ο Τζηράς διαμόρφωσε το 14-12 του ημιχρόνου (29:58).

Παρέμεινε μπροστά και πήρε την πρόκριση

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν δυνατά στο δεύτερο μέρος, με τον Τζηρά να ανεβάζει τη διαφορά στο +5 (13-18), με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (39:18). Η Δράμα μείωσε σε 20-18, αλλά ο Ολυμπιακός «ανέβηκε» ξανά στο +5 (18-23), με τον Παπαβασίλη στην κόντρα (51:20). Ο Τσιγαρίδας έκανε το 25-19, στο 57ο λεπτό, με τον Θρύλο να επικρατεί με 26-20, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Παπαβασίλη (59:32). Μια νίκη που έδωσε στον Ολυμπιακό την πρόκριση στους τελικούς της Handball Premier.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Φούλαμ 1-0: Τη λύτρωσε ο Ζίρκζι στο 87′!

Ο Ζίρκζι έκανε ντεμπούτο για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και με δικό του γκολ στο 87′ έδωσε τη νίκη με 1-0 κόντρα στη Φούλαμ.