Τρίτη 23 Ιουλίου 2024
Μετς – Σεντ Ετιέν 2-2: Επέστρεψαν στη Ligue 1 οι Στεφανουά (pic)

Η Σέντ Ετιέν στάθηκε όρθια στην έδρα της Μετς και με 2-2 στην παράταση επέστρεψε στη Ligue 1.

Στα μεγάλα σαλόνια του γαλλικού ποδοσφαίρου επέστρεψε η ιστορική Σεντ Ετιέν έπειτα από δύο χρόνια απουσίας! Οι Στεφανουά πήραν ισοπαλία 2-2 στην παράταση στην έδρα της Μετς του Λάζλο Μπόλονι και σε συνδυασμό με τη νίκη τους (2-1) στον πρώτο αγώνα, πανηγύρισαν την άνοδο στη Ligue 1.

Η Σεντ Ετιέν επιστρέφει στη μεγάλη κατηγορία, δύο χρόνια μετά τον υποβιβασμό της.

H Μετς έμεινε από το 6ο μόλις λεπτό με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Ντιαλό κι όμως στο 17′ ο Λαμίν Καμαρά έγραψε το 1-0. Οκτώ λεπτά αργότερα ο Μικαουτάντζε με πέναλτι έγραψε μάλιστα και το 2-0, αλλά η Σεντ Ετιέν μείωσε σε 2-1 με τον Πετρό στο 35′ και έφερε το σκορ σε ισορροπία. Το ματς ήταν πολύ σκληρό και κρίθηκε στην παράταση. Εκεί όπου ο Γουατζί διαμόρφωσε το 2-2 στο 117′ κι έστειλε τη Σεντ Ετιέν στη Ligue 1.

Δείτε τη σχετική ανάρτηση:

Οι Στεφανουά πλέον επιστρέφουν στα σαλόνια του γαλλικού πρωταθλήματος, δύο χρόνια μετά τον υποβιβασμό τους στη δεύτερη κατηγορία. Η Σεντ Ετιέν θέλει να ενισχυθεί και να κάνει την καλύτερη δυνατή πορεία στο νέο πρωτάθλημα της Ligue 1, την οποία έχουν κατακτήσει 10 φορές στην ιστορία τους. Τελευταία βέβαια ήταν το 1980-1981, με τους Στεφανουά να βρίσκονται στη δεύτερη θέση της σχετικής λίστας πίσω από την Παρί Σεν Ζερμέν, που έχει κατακτήσει 12 φορές τον τίτλο.