Τετάρτη 17 Ιουλίου 2024
Προ Ρέκο - Ολυμπιακός 13-11: Λύγισαν στα πέναλτι οι Ερυθρόλευκοι

Προ Ρέκο – Ολυμπιακός 13-11: Λύγισαν στα πέναλτι οι Ερυθρόλευκοι

Ο Ολυμπιακός το πάλεψε απέναντι στην πρωταθλήτρια Ευρώπης, αλλά ηττήθηκε στα πέναλτι με 13-11.

Ο Ολυμπιακός ήταν συγκλονιστικός απέναντι στην Προ Ρέκο γυρνώντας δύο φορές από τα τρία γκολ διαφορά από το 3-0 και το 4-1. Οι Ιταλοί έκαμψαν την αντίσταση των Πειραιωτών με 13-11 στην διαδικασία των πέναλτι και προκρίθηκαν στον τελικό του Final Four του Champions League πόλο που διεξάγεται στην Μάλτα.

Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση, καθώς στο πρώτο οκτάλεπτο έχανε με 3-0, χωρίς να καταφέρει να σκοράρει στο αντίστοιχο διάστημα, με την επίθεση των Ιταλών να λειτουργεί υποδειγματικά.

Οι Ερυθρόλευκοι κοίταξαν στα μάτια την πρωταθλήτρια Ευρώπης, αλλά στάθηκαν άτυχοι στα πέναλτι.

Στη δεύτερη περίοδο οι ερυθρόλευκοι ανέβασαν την απόδοσή τους και βρήκαν λύσεις επιθετικά με τον αρχηγό τους, τον Ντίνο Γενηδουνιά να σπάει το ρόδι και να σκοράρει για το 3-1. Ο Βάμος μείωσε εκ νέου στα δύο γκολ απαντώντας στο τέρμα του Γιάνκερ, στέλνοντας τις δύο ομάδες στο δεύτερο οκτάλεπτο με το σκορ στο 4-2 υπέρ της ιταλικής ομάδας.

Στο τρίτο οκτάλεπτο οι Πειραιώτες συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό με τους Φουντούλη και Παπαναστασίου να ισοφαρίζουν για πρώτη φορά για τον Ολυμπιακό σε 5-5 τρία λεπτά πριν το τέλος του τρίτου οκταλέπτου.

Στην πρώτη επίθεση του τέταρτου οκτάλεπτου ο Αλαφραγκής μείωσε στο γκολ, αλλά απάντησε ο Ζάλανκι για το +2 (8-6) των Ιταλών. Οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με το πέναλτι του Βάμος και τον Δήμου, για το 8-8, στα πέντε λεπτά πριν τη λήξη.

Ακολούθησαν άμυνες και από τους δύο, με τον Γενηδουνιά να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του Πειραιά (8-9), στα 2:16’’ πριν τη λήξη. Ο Ντι Φούλβιο ισοφάρισε (9-9), με τους Πειραιώτες να χάνουν ευκαιρίες για το προβάδισμα και την Προ Ρέκο να παίρνει την τελευταία επίθεση, στα 18,8’’ να είναι άστοχη και έτσι το παιχνίδι πήγε στα πέναλτι