![Drone «σκοπός» του άλσους Βεΐκου](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2024/06/1-12.jpeg)
Drone «σκοπός» του άλσους Βεΐκου
Ξεκίνησε τις «περιπολίες» του το drone πυροπροστασίας του άλσους Βεΐκου.
Spotlight
-
Πέθαινε το παιδί του και έπαιζε Playstation - Τα sms της τραγικής μητέρας
-
Το «είπε και το έκανε» η Ινταλγκό - «Βούτηξε» στον Σηκούανα για να δείξει ότι είναι καθαρός
-
Νέο έκτακτο δελτίο από την ΕΜΥ - Καύσωνας τουλάχιστον μέχρι την Κυριακή
-
Έξι νεκροί σε δωμάτιο πολυτελούς ξενοδοχείου - Η ουσία στα φλιτζάνια και το ενδεχόμενο αυτοκτονίας
Στη δοκιμαστική πτήση του πρώτου drone πυροπροστασίας με θερμική κάμερα στο Άλσος Βεΐκου Γαλατσίου συμμετείχαν την Τετάρτη 12 Ιουνίου, ο Δήμαρχος Γαλατσίου Γιώργος Μαρκόπουλος, ο Δήμαρχος Νέας Ιωνίας Παναγιώτης Μανούρης και ο Δήμαρχος Φιλοθέης Ψυχικού Χαράλαμπος Μπονάτσος.
Ο Δήμαρχος Γαλατσίου Γιώργος Μαρκόπουλος δήλωσε ότι: «Οι δήμοι πράττουμε το αυτονόητο ακόμη μια φορά και προχωράμε στη χρήση drone, 24 ώρες το 24ωρο, καθ’όλη τη διάρκεια της αντιπυρικής περιόδου. Γινόμαστε κάθε χρόνο καλύτεροι στα μέτρα αντιπυρικής προστασίας προκειμένου η δασική αναδασωτέα περιοχή, που περικλείει τους τρεις δήμους, να είναι ασφαλής.
Σκοπός του drone
Σκοπός του drone είναι να επιτηρεί τις δασικές εκτάσεις των τριών όμορων δήμων σε μια περίοδο που οι πυρκαγιές είναι τόσο συχνές στη χώρα μας στερώντας οξυγόνο και πράσινο απ’ όλους μας. Όπως αναφέρει ο δήμος Γαλατσίου, «με τη χρήση drone, μια υπηρεσία προχωρημένης τεχνολογίας για την επιτήρηση πυρασφάλειας με μη επανδρωμένο αεροσκάφος για την έγκαιρη ανίχνευση καπνού φωτιάς, προστατεύουμε το πράσινο και τα δάση προσφέροντας λύσεις πρόληψης και αντιμετώπισης και φροντίζοντας τις μελλοντικές γενιές.
Το drone θα περιπολεί μέρα και νύχτα με χρήση θερμικών καμερών από ύψος 120 μέτρων εξασφαλίζοντας πλήρη έλεγχο και ανίχνευση καπνού – φωτιάς».
- Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο: Ψήφισμα υπέρ της στήριξης της Ουκρανίας «μέχρι τη νίκη» – Καταδίκη του Βίκτορ Όρμπαν
- «The music of Game of Thrones – Lord of the Rings – The Hobbit in concert»: Στο Christmas Theater
- Σίλβιο Μπερλουσκόνι: Δεν πήρε θέση η οικογένειά του για την ονοματοδοσία του αεροδρομίου του Μιλάνου
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις