Τετάρτη 18 Σεπτεμβρίου 2024
Πρωταθλητής Ευρώπης στα 50μ. ύπτιο ο Χρήστου, τρίτος ο Μακρυγιάννης (vids)

Ο Απόστολος Χρήστου αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης στα 50μ ύπτιο, ενώ στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Ευάγγελος Μακρυγιάννης.

Σπουδαία διάκριση για την χώρα μας στο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα υγρού στίβου και στον τελικό των 50 μέτρων ύπτιο. Ο Απόστολος Χρήστου αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης, καθώς τερμάτισε στην πρώτη θέση με χρόνο 24.39.

Ο Χρήστου κυριάρχησε και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα υγρού στίβου που γίνεται στο Βελιγράδι.

Η Ελλάδα ωστόσο είχε και δεύτερο αθλητή που ανέβηκε στο βάθρο καθώς και ο Ευάγγελος Μακρυγιάννης τερμάτισε στην τρίτη θέση με 24.74 και έτσι πήρε το χάλκινο μετάλλιο. Δεύτερος τερμάτισε ο Κσαβέρι Μάσιουκ με 24.63.

Έτσι η Ελλάδα έφτασε τα 11 μετάλλια στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα υγρού στίβου με τους δύο πρωταθλητές μας να προσθέτουν ακόμη δύο μετάλλια για την «γαλανόλευκη».

Δείτε την απονομή:

Ειδικός αναλυτής στο in: Παγίδευσε η Μοσάντ τους βομβητές της Χεζμπολάχ σε συνεννόηση με την προμηθεύτρια εταιρεία;

Η έκτακτη μαζική αγορά τηλεειδοποιητών από την λιβανέζικη οργάνωση για να αποφεύγει δολοφονίες από drones και πυραύλους μέσω στιγμάτων κινητών κι οι αναφορές Ελλήνων ειδικών. Πρόκειται για μια εντυπωσιακή μυστική επιχείρηση του Ισραήλ ή συμβαίνει κάτι άλλο;