Σάββατο 29 Ιουνίου 2024
Στα προημιτελικά η Αργεντινή (1-0) – Εύκολα ο Καναδάς (1-0, vids)

Στους «8» του Κόπα Αμέρικα προκρίθηκε η Αργεντινή μετά το 1-0 επί της Χιλής – Στο άλλο ματς του ομίλου, ο Καναδάς επικράτησε με 1-0 του Περού.

Η Αργεντινή με γκολ του Λαουτάρο Μαρτίνες στο 88ο λεπτό της αναμέτρησης με την Χιλή, «κλείδωσε» το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Κόπα Αμέρικα.

Η «αλμπισελέστε» ξέροντας πως νωρίτερα ο Καναδάς είχε επικρατήσει (1-0) του Περού, ήθελε νίκη για να μη μπει σε περιπέτειες. Το γκολ του επιθετικού της Ίντερ «άργησε» καθώς απέναντί τους ο Μέσι και η παρέα του βρήκαν έναν εξαιρετικό Κλαούντιο Μπράβο.

Οι Χιλιανοί στο πρώτο μέρος ζήτησαν πέναλτι, όμως διαιτητής και VAR δεν συμφώνησαν. Οι παγκόσμιοι πρωταθλητές του 2022 είχαν αρκετές ευκαιρίες, μέχρι και δοκάρι, λίγο πριν το γκολ του Λαουτάρο, δύο λεπτά πριν από την ολοκλήρωση του αγώνα.