![Ένταξη του Δήμου Ιλίου στο χρηματοδοτικό πρόγραμμα «Προστασία και Αναβάθμιση Δασών»](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2024/07/ImgSrc-36.jpeg)
Ένταξη του Δήμου Ιλίου στο χρηματοδοτικό πρόγραμμα «Προστασία και Αναβάθμιση Δασών»
Σκοπός της χρηματοδότησης η ενίσχυση πυροπροστασίας κατοικημένων περιοχών 2024.
Spotlight
-
Κέρδισε... βραβείο για τον πιο ανόητο θάνατο - Δικηγόρος έπεσε από ουρανοξύστη για να αποδείξει ότι έχει δίκιο
-
Πορτοκαλί συναγερμός για φωτιές σε μεγάλο μέρος της χώρας – Ο χάρτης της Πολιτικής Προστασίας
-
Πρώτη φορά κατηγορούμενοι κυκλώματος εκβιαστών συνδέονται με οπαδική βία λέει η Δημογλίδου
-
Συναγερμός στη Γάζα: Ανιχνεύτηκε πολιομυελίτιδα στα λύματα - Σε κίνδυνο χιλιάδες άνθρωποι
Εγκρίθηκε η χρηματοδότηση 110.000€ προς τον Δήμο Ιλίου από το Πράσινο Ταμείο για την ενίσχυση της πυροπροστασίας στις κατοικημένες περιοχές, μέσω του Χρηματοδοτικού Προγράμματος «Προστασία και Αναβάθμιση Δασών 2024» στον Άξονα Προτεραιότητας 6 που αφορά στην «Ενίσχυση πυροπροστασίας κατοικημένων περιοχών σε ΟΤΑ Α’ Βαθμού με περιαστικά δάση».
Το συγκεκριμένο πρόγραμμα αποσκοπεί στην προστασία και αναβάθμιση των περιαστικών περιοχών, ενισχύοντας παράλληλα τα μέτρα πρόληψης και αντιμετώπισης πυρκαγιών. Η χρηματοδότηση αυτή θα χρησιμοποιηθεί για την υλοποίηση σειράς δράσεων που περιλαμβάνουν τη δημιουργία περιμετρικών ζωνών 10 μέτρων περιμετρικά οικισμών εντός ή πλησίον δασών και δασικών εκτάσεων υψηλής επικινδυνότητας για την εκδήλωση πυρκαγιών.
«Για ένα βιώσιμο μέλλον»
Η Δήμαρχος Ιλίου, κα. Ανδριάνα Αλεβίζου – Κουκουβίνου δήλωσε: «Η προστασία των κατοίκων και του φυσικού μας περιβάλλοντος αποτελεί ύψιστη προτεραιότητα για τον Δήμο μας. Με την υποστήριξη του προγράμματος ενισχύουμε τις προσπάθειές μας για ένα ασφαλέστερο και πιο βιώσιμο μέλλον».
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις