H Ραντουκάνου υποκλίθηκε στην Σάκκαρη: «Είναι κορυφαία, είμαι το αουτσάιντερ»

H Mαρία Σάκκαρη θα αντιμετωπίσει την Έμα Ραντουκάνου για το Wimbledon, έχοντας δύσκολη αποστολή κόντρα στην Βρετανίδα.

Η 21χρονη τενίστρια μίλησε για τη «μάχη» της με την Ελληνίδα πρωταθλήτρια, τονίζοντας ότι είναι από τις κορυφαίες στον κόσμο, ενώ ξεκαθάρισε πως είναι το αουτσάιντερ απέναντι στη Σάκκαρη.

H Έμα Ραντουκάνου μίλησε με τα καλύτερα λόγια για την Μαρία Σάκκαρη.

Oι δηλώσεις της Έμα Ραντουκάνου:

«Οι συνθήκες τώρα είναι διαφορετικές. Όπως σε έναν αγώνα για τρίτο γύρο σε σύγκριση με έναν ημιτελικό. Εκείνη την εποχή η δυναμική ήταν επίσης διαφορετική. Ήμουν άγνωστη παίκτρια. Περιμένω ένα πολύ δύσκολο ματς. Είναι κορυφαία στον κόσμο. Και πάλι, θα είμαι το αουτσάιντερ και θα μπορώ απλώς να απολαμβάνω να παίζω στο κοινό μου, θέλω απλώς να συνεχίσω να διασκεδάζω και να προσπαθώ να μείνω μια επιπλέον ημέρα στο τουρνουά».

«Λύγισε» τον Φίρνλεϊ ο Τζόκοβιτς (3-1)

O Νόβακ Τζόκοβιτς κέρδισε τον δεύτερο αγώνα του μετά από 3 ώρες και 2 λεπτά, αφού έχασε το πρώτο του σετ στο Wimbledon, πριν τελικά επικρατήσει με 6-3, 6-4, 5-7, 7-5 του Τζέικομπ Φίρνλεϊ (Νο 277 στον κόσμο) για να προκριθεί στον τρίτο γύρο της διοργάνωσης.

Ο Σκωτσέζος, ο οποίος πριν από ένα μήνα βρέθηκε εκτός του νο 500 του κόσμου, προτού κερδίσει σχεδόν 250 θέσεις μετά τη νίκη του σε τουρνουά Challenger δεύτερης κατηγορίας στο Νότιγχαμ, θα έχει να θυμάται πολλές αξέχαστες στιγμές από το ντεμπούτο του στο κεντρικό κορτ.

Αλλά όλα τα ρίσκα που ανέλαβε δεν ήταν αρκετά για να εμποδίσουν τον παίκτη που κυνηγούσε την 372η νίκη του σε αγώνα Grand Slam.

Τα δύο από τα τέσσερα σετ κρίθηκαν σε 12 games, με τον Νόβακ Τζόκοβιτς, μόλις 28 ημέρες μετά την επέμβασή του στο μηνίσκο, να εξακολουθεί την πορεία του για να κερδίσει τον 25ο τίτλο Grand Slam.

Σπανούλης: Κατάφερε να μην παρουσιάσει μια… «εθνική του Γιάννη»!

Το μεγαλύτερο κατόρθωμα του Βασίλη Σπανούλη στην πρεμιέρα της Εθνικής στο Προολυμπιακό τουρνουά