![Γιάννης Αντετοκούνμπο και Αντιγόνη Ντρισμπιώτη οι σημαιοφόροι στους Ολυμπιακούς Αγώνες](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2024/07/6268703-e1720550225228.jpg)
Γιάννης Αντετοκούνμπο και Αντιγόνη Ντρισμπιώτη οι σημαιοφόροι στους Ολυμπιακούς Αγώνες
Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο και η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη θα είναι οι σημαιοφόροι της ελληνικής αποστολής στην Τελετή Έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων 2024.
Spotlight
-
Στις παρυφές του πολιτικού χάους
-
Ποια είναι η πλουσιότερη ηθοποιός του κόσμου με περιουσία ύψους 3 δισεκατομμυρίων δολαρίων;
-
Τι ψέλλισε η Κέιτ Μίντλετον όταν το πλήθος είχε σηκωθεί όρθιο και την χειροκροτούσε στο Wimbledon
-
Σταματούν delivery και χειρωνακτικές εργασίες τις μέρες του καύσωνα - Τι ισχύει για ιδιωτικό και δημόσιο
Τον Γιάννη Αντετοκούνμπο και την Αντιγόνη Ντρισμπιώτη αποφάσισε να χρίσει σημαιοφόρους της ελληνικής αποστολής στην Τελετή Έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων 2024 η ΕΟΕ.
Η Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή συνεδρίασε και αποφάσισε ο σούπερσταρ των Μιλγουόκι Μπακς και η πρωταθλήτρια βάδην να είναι οι πρώτοι αθλητές που θα εμφανιστούν στην Τελετή Έναρξης στον Σηκουάνα, το βράδυ της 26ης Ιουλίου.
Η απόφαση για τον φόργουορντ της Εθνικής και των Μπακς ήταν ομόφωνη, ενώ η πρωταθλήτρια του βάδην επελέγη μετά από ψηφοφορία, μαζί με τις Ευαγγελία Πλατανιώτη, Μαργαρίτα Πλευρίτου και Μαρία Σάκκαρη.
Η Επιτροπή, ακολουθώντας την εθιμοτυπική διαδικασία για την επιλογή του Σημαιοφόρου ήρθε πριν από τη συνεδρίαση, σε επαφή με μεταλλιούχους Ολυμπιονίκες. Ωστόσο τόσο ο Μίλτος Τεντόγλου όσο και η Κατερίνα Στεφανίδη ζήτησαν να μην είναι Σημαιοφόροι για να μην αλλάξουν το πρόγραμμα της προετοιμασίας ενόψει της συμμετοχής στους Ολυμπιακούς Αγώνες.
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις