Τετάρτη 17 Ιουλίου 2024
AEK- Γάνδη 2-2: «Πλήρωσε» τα λάθη στην άμυνα η Ένωση

Η ΑΕΚ αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την Γάνδη στο τέταρτο φιλικό προετοιμασίας της στην Ολλανδία. Καλή εμφάνιση γενικά για την Ένωση επιθετικά, όμως αμυντικά είχε ξανά ζητήματα με τον Αλμπέρτο Μπρινιόλι να κάνει κάποια λάθη…

Η ΑΕΚ ήρθε ισόπαλη 2-2 με την βελγική Γάνδη στο τέταρτο και τελευταίο φιλικό προετοιμασίας στην Ολλανδία. Καλή εικόνα γενικά η Ένωση που όμως είχε πάλι κάποια ζητήματα στην άμυνα, με τον Μπρινιόλι να δείχνει πως χρειάζεται ακόμα χρόνο για να επανέλθει στο 100%.

Το φιλικό είχε διάρκεια 130 λεπτών, καθώς παίχτηκαν δύο 35 λεπτά και δύο 30 λεπτά με τους κιτρινόμαυρους να είναι καλύτεροι για 70 λεπτά.

Η ΑΕΚ άνοιξε νωρίς νωρίς το σκορ με τον Ζίνι στο 1ο λεπτό του αγώνα. Ο επιθετικός της ΑΕΚ πήρε την μπάλα στην περιοχή, μετά από πάσα του Λιβάι Γκαρσία και με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Οι Βέλγοι απάντησαν άμεσα στο 18′ όταν μετά από λάθος πάσα του Μπρινιόλι που προσπαθούσε να χτίσει την επίθεση από την άμυνα ο Χονγκ πήρε την μπάλα και σκόραρε για το 1-1.

Στο 53ο λεπτό έπειτα από ασίστ του Γκαρσια και εξαιρετική εκτέλεση του Ρότα από το ύψος της περιοχής με το δεξί, γράφτηκε το 2-1 για την ΑΕΚ.

Στο 92ο λεπτό ήρθε και νέο λάθος από τον Μπρινιόλι (με την ΑΕΚ, να θεωρεί πως υπάρχει φάουλ στον Ιταλό κίπερ) με την Γκενκ να ισοφαρίζει με πλασέ του Κοϊκοτά σε 2-2, σκορ που ήταν και το τελικό της αναμέτρησης.

«Τρομάζει» η Team USA, διέλυσε τους Σέρβους σε φιλικό (79-105)

Παίζοντας όσο χρειάστηκε, η Εθνική ομάδα των ΗΠΑ επιβλήθηκε εύκολα της Σερβίας με 105-79 σε φιλική αναμέτρηση.