Τρίτη 16 Ιουλίου 2024
Αργεντινή- Κολομβία 1-0: Το σήκωσε και αυτό η «αλμπισελέστε» με πρωταγωνιστή τον Λαουτάρο! (vids)

Η Αργεντινή νίκησε με 1-0 την Κολομβία και κατέκτησε το Κόπα Αμέρικα για 16η φορά στην ιστορία της και δεύτερη συνεχόμενη…

Η Αργεντινή κατέκτησε το Κόπα Αμέρικα, καθώς επικράτησε με 1-0 της Κολομβίας σε ματς που πραγματικά είχε τα πάντα.

Αρχικά ξεκίνησε με καθυστέρηση 82 ολόκληρων λεπτών, εξαιτίας σοβαρών επεισοδίων. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση και κρίθηκε εκεί με «χρυσό» σκόρερ τον Λαουτάρο Μαρτίνες που με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και «λύτρωσε» την ομάδα του Λιονέλ Σκαλόνι.

Στις στιγμές του παιχνιδιού και η αναγκαστική αλλαγή του Μέσι στο παιχνίδι, με τον σούπερ σταρ της ομάδας να ξεσπά σε κλάματα με λυγμούς, κατά την αλλαγή του.

Η Κολομβία μπήκε πιο δυνατά στο ματς, με τον Κόρδοβα να έχει δοκάρι μόλις στο 7ο λεπτό.

Οι αξιοσημείωτες φάσεις του πρώτου μέρους ήταν ελάχιστες με τη λήξη του. Στο 33′ ο Μαρτίνες απομάκρυνε σε κόρνερ το μακρινό σουτ του Λέρμα, ενώ στο 40′ η κεφαλιά του Τζον Αρίας είχε και πάλι απάντηση από τον Αργεντινό κίπερ.

Στο 44′ ο Μέσι εκτέλεσε ωραία ένα φάουλ και ο Ταλιαφίκο με μια κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα άουτ.

Το δεύτερο μέρος σημαδεύτηκε από τον Μέσι και τον τραυματισμό που τον οδήγησε αναγκαστικά στο να βγει απο το ματς το οποίο και κατέληξε στην παράταση.

Εκεί ήταν η στιγμή του Λαουτάρο Μαρτίνες που με γκολ στο 112′ έκρινε την αναμέτρηση και έδωσε στην Αργεντινή το 16ο Κόπα Αμέρικα στην τεράστια ιστορία της.

Οι αρχικές συνθέσεις των δύο ομάδων:

Αργεντινή: Μαρτίνες, Μοντιέλ, Ρομέρο, Μαρτίνες, Ταλιαφίκο, Ντε Πολ, Φερνάντες, Ντι Μαρία, ΜακΆλιστερ, Άλβαρες, Μέσι.

Κολομβία: Βάργκας, Αρίας, Κουέστα, Σάντσες, Μοχίκα, Ρίος, Λέρμα, Αρίας, Ντίαζ, Ροντρίγκες, Κόρντομπα.