Η Μπότεφ θα είναι η αντίπαλος του Παναθηναϊκού στον 2ο προκριματικό γύρο του Europa League, καθώς απέσπασε ισοπαλία 2-2 από την Μάριμπορ και σε συνδυασμό του 2-1 στο πρώτο παιχνίδι προκρίθηκε στον επόμενο γύρο, εκεί που θα αντιμετωπίσει τους πράσινους.

Όσον αφορά στο αγωνιστικό κομμάτι του ματς, η Μάριμπορ πήρε πρώτη το προβάδισμα στο 13ο λεπτό χάρη στο γκολ του Ρέπας, ωστόσο αυτό δεν αποδείχτηκε αρκετό. Η Μπότεφ μπήκε… εκρηκτικά στην επανάληψη και μέσα σε 15 λεπτά έκανε την ανατροπή, με τους Νουατσούκου και Γιούτζα να βρίσκουν δίχτυα (1-2).

Η ομάδα του Ντιέγκο Αλόνσο θα δώσει το πρώτο παιχνίδι εντός έδρας. Αυτό θα γίνει την επόμενη Πέμπτη 25 Ιουλίου με ώρα έναρξης στις 21.00. Το ματς θα διεξαχθεί στο ΟΑΚΑ, όπως και όλα τα ευρωπαϊκά παιχνίδια που θα δώσει ο Παναθηναϊκός.

Η ρεβάνς θα γίνει στη Βουλγαρία, αλλά δεν έχει ανακοινωθεί επίσημα από την UEFA. Θα είναι, ωστόσο, σε δύο εβδομάδες κι εκτός συγκλονιστικού απροόπτου, θα πραγματοποιηθεί την 1η Αυγούστου.