![«Αγαπητέ Στέφανε»: Η απάντηση του Ανδρουλάκη στον Κασσελάκη για το Κυπριακό](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2024/07/5q2a36411721032412.jpg)
«Αγαπητέ Στέφανε»: Η απάντηση του Ανδρουλάκη στον Κασσελάκη για το Κυπριακό
Αναρτήσεις στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης ανταλλάζουν Νίκος Ανδρουλάκης και Στέφανος Κασσελάκης με αφορμή το Κυπριακό.
Spotlight
-
«Ο Ερντογάν παρέχει όπλα και χρήματα στη Χαμάς» λέει το Ισραήλ - Η εικόνα που θα εξοργίσει τον Τούρκο πρόεδρο
-
Το νερό διχάζει - Αμερικανοί τουρίστες απορούν για την εμπορευματοποίησή του στην Ευρώπη: «Γιατί να το πληρώνω;»
-
Η επικεφαλής μάρκετινγκ του Tinder προξενεύει κόσμο έξω από τις εφαρμογές γνωριμιών
-
«Διάδρομοι ψυχρού αέρα» ως λύση στους καύσωνες;
Ο Νίκος Ανδρουλάκης απάντησε στον Στέφανο Κασσελάκη, ο οποίος νωρίτερα σχολιάζοντας σε ανάρτηση του προέδρου του ΠΑΣΟΚ, τον προέτρεψε να θέσει το ζήτημα των Κυπριών αγνοούμενων στην ομάδα των Ευρωσοσιαλιστών, ενώ χαιρέτισε την πρωτοβουλία του για συνάντηση με την Χαρίτα Μάντολες.
Ο Νίκος Ανδρουλάκης λίγο μετά απάντησε στον Στέφανο Κασσελάκη, σημειώνοντας πως «το μείζον ζήτημα των αγνοουμένων ήταν πάντα στις πολιτικές μου προτεραιότητες».
«Πιστεύω ότι οι Έλληνες και οι Κύπριοι Ευρωβουλευτές από τις πολιτικές ομάδες του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου θα συνεχίσουν να συνεργάζονται για τόσο σημαντικά εθνικά ζητήματα όπως είναι η επανένωση της Κύπρου και βεβαίως το ζήτημα των αγνοουμένων που παραμένει μία ανοιχτή πληγή» καταλήγει στην απάντησή του ο Νίκος Ανδρουλάκης.
Η απάντηση Ανδρουλάκη σε Κασσελάκη για το Κυπριακό
«Αγαπητέ Στέφανε, οι προηγούμενες δύο ημέρες στην Κύπρο για τις εκδηλώσεις μνήμης για τη συμπλήρωση 50 χρόνων από την τουρκική εισβολή ήταν πολύ συγκινητικές για όλους μας. Το μείζον ζήτημα των αγνοουμένων ήταν πάντα στις πολιτικές μου προτεραιότητες. Ως Ευρωβουλευτής και μέλος της Επιτροπής Εξωτερικών Υποθέσεων συμμετείχα στην προετοιμασία ψηφίσματος του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου το 2015 μαζί με άλλους συναδέλφους από την Ελλάδα και την Κύπρο επί του συγκεκριμένου ζητήματος.
Επιπλέον, κάθε χρόνο καταθέταμε τροπολογίες ώστε να διασφαλίσουμε ότι στο ψήφισμα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου για την Τουρκία, θα υπάρχει ανελλιπώς ρητή αναφορά προς την τουρκική πλευρά να αναλάβει τις βαριές ευθύνες της και να επιτρέψει στην Επιτροπή Αγνοουμένων να συνεχίσει το έργο της. Μάλιστα πετύχαμε και την αύξηση των ευρωπαϊκών κονδυλίων προς τη Διερευνητική Επιτροπή Αγνοουμένων (ΔΕΑ). Είμαι σίγουρος ότι το έργο αυτό θα συνεχίσουν οι τρεις ευρωβουλευτές μας, και ιδίως ο Γιάννης Μανιάτης ως αναπληρωματικό μέλος της Επιτροπής Εξωτερικών Υποθέσεων και Αντιπρόεδρος της Σοσιαλιστικής Ομάδας υπεύθυνος για τις εξωτερικές σχέσεις.
Πιστεύω ότι οι Έλληνες και οι Κύπριοι Ευρωβουλευτές από τις πολιτικές ομάδες του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου θα συνεχίσουν να συνεργάζονται για τόσο σημαντικά εθνικά ζητήματα όπως είναι η επανένωση της Κύπρου και βεβαίως το ζήτημα των αγνοουμένων που παραμένει μία ανοιχτή πληγή».
Αγαπητέ Στέφανε, οι προηγούμενες δύο ημέρες στην Κύπρο για τις εκδηλώσεις μνήμης για τη συμπλήρωση 50 χρόνων από την τουρκική εισβολή ήταν πολύ συγκινητικές για όλους μας.
Το μείζον ζήτημα των αγνοουμένων ήταν πάντα στις πολιτικές μου προτεραιότητες.
Ως Ευρωβουλευτής και μέλος…— Nikos Androulakis (@androulakisnick) July 21, 2024
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις