Τρίτη 23 Ιουλίου 2024
Σερβία – Ελλάδα 94-72: Φιλική ήττα από τους Σέρβους και τώρα… Ολυμπιακοί Αγώνες

Η Ελλάδα ηττήθηκε σε φιλική αναμέτρηση από τη Σερβία με 94-72 και πλέον στρέφει την προσοχή της στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Με ήττα έκλεισε τις φιλικές της αναμετρήσεις η Ελλάδα που είδε τη Σερβία να επικρατεί με 94-72 στο Βελιγράδι και πλέον η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη στρέφει την προσοχή της στο μεγάλο ραντεβού των Ολυμπιακών Αγώνων που ξεκινά σε λίγες μέρες με αντίπαλο τον Καναδά.

Η Εθνική μας ήταν αρκετά ανταγωνιστική και χωρίς τον Νικ Καλάθη στο πρώτο ημίχρονο, όμως στα επόμενα είκοσι λεπτά οι παίκτες του Σβέτισλαβ Πέσιτς επέβαλλαν πλήρως τον ρυθμό τους, ανοίγοντας τη αρκετά τη διαφορά και παίρνοντας μια εύκολη, εν τέλει, νίκη.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά νευρικές έχοντας αρκετά άστοχα σουτ. Η Σερβία πάντως ήταν η πρώτη που βρήκε ρυθμό, αφού προηγήθηκε με 8-3, η Ελλάδα πάντως απάντησε με πρωταγωνιστή τον Γιάννη Αντετοκούνμπο μειώνοντας σε 10-8 στο 5′. Η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς πάντως κρατούσε το προβάδισμα και βρέθηκε στο +10 (23-13) στο 8′. Η Εθνική μας πάντως δεν πτοήθηκε και δεν επέτρεψε στο παιχνίδι να ξεφύγει, καταφέρνοντας να μειώσει στους πέντε (26-21) στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο η Σερβία συνέχισε να είναι στο… τιμόνι τη αναμέτρησης, φτάνοντας ξανά σε διψήφια διαφορά με το +11 (34-23) στο 13′. Η Ελλάδα βρήκε ρυθμό και βρήκε τον τρόπο να μειώσει αρκετά χάρη σε ένα 7-0 φτάνοντας στο -4 με το 34-30 στο 16′. Παίκτες του Πέσιτς πάντως δεν έχασαν τα ηνία της συνάντησης, διατηρώντας ένα καλό προβάδισμα με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (48-39).

Τα τρίποντα βρέθηκαν σε πρώτο ρόλο στην Τρίτη περίοδο: Πετρούσεφ Παπαγιάννης, Γουόκαπ, Μπογκντάνοβιτς, Μωραϊτης όλοι ευστόχησαν από μακρινή απόσταση, την ώρα που ο Γιόκιτς εκτελούσε χρέη… play maker, μοιράζοντας παιχνίδι σε όλους τους συμπαίκτες του ως το 50-44 (23’10’’) και το 60-50 (25’). Ένα ακόμη τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Γιόβιτς οδήγησε την διαφορά για πρώτη φορά στο +16 (72-56, 29’20’).

Ο Λαρεντζάκης έγραψε το 72-62 (31’10”) για να δεχθεί λίγο αργότερα την τεχνική ποινή για διαμαρτυρία, αφού χρεώθηκε με φάουλ πάνω στον Γιόβιτς στην προσπάθειά του για σουτ τριών πόντων (78-62, 32’30”). Ο Χαραλαμπόπουλος έγραψε το 80-64 (34′), για να δεχθεί τεχνική ποινή για διαμαρτυρία και ο Κώστας Παπανικολάου. Η απόσταση ανάμεσα στις δύο ομάδες έφτασε στο +20 (88-68, 37′) με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με το τελικό 94-72.

Διαιτητές: Γιούρας, Νίκολιτς, Πρπα

Δεκάλεπτα: 26-21, 48-39, 72-58, 94-72

Ελλάδα (Σπανούλης): Γουόκαπ 7 (1), Λούντζης, Λαρεντζάκης 6 (2), Μωραϊτης 8 (1), Τολιόπουλος 2, Καλαϊτζάκης 5, Παπαγιάννης 6 (2), Χαραλαμπόπουλος 2, Παπανικολάου 10 (2), Χουγκάζ 2, Αντετοκούνμπο Γ. 17, Μήτογλου 5.