Σάββατο 27 Ιουλίου 2024
Τρίποντο για την Αργεντινή, εξαιρετικός ο Έσε (3-1, vid)

O νεαρός άσος του Ολυμπιακού Σαντιάγκο Έσε, ήταν εκ των κορυφαίων στη νίκη της Αργεντινής επί του Ιράκ (3-1).

Έπειτα από την επεισοδιακή πρεμιέρα με το Μαρόκο και την ήττα με 2-1 εν μέσω διαμαρτυριών και έντασης, η Αργεντινή έκανε το καθήκον της κόντρα στο Ιράκ (3-1) και πήρε μια νίκη που τη φέρνει σε τροχιά πρόκρισης στα προημιτελικά του τουρνουά ποδοσφαίρου των Ολυμπιακών Αγώνων του Παρισιού.

Για την «αλμπισελέστε», έπαιξε ξανά βασικός για 60 λεπτά ο νεαρός άσος του Ολυμπιακού Σαντιάγκο Έσε, που ήταν εκ των κορυφαίων της ομάδας του Χαβιέ Μασεράνο.

Συγκεκριμένα, ο διεθνής χαφ των Πειραιωτών, στην αναμέτρηση με το Ιράκ αγωνίστηκε ξανά βασικός μετρώντας 69 ενέργειες με την μπάλα, 63/63 εύστοχες μεταβιβάσεις και 3/5 κερδισμένες μονομαχίες, πριν αντικατασταθεί στο 60ό λεπτό του ματς. Μια σπουδαία εμφάνιση από τον άσο της ομάδας του μεγάλου λιμανιού.

Ο Αλμάδα έβαλε νωρίς την Αργεντινή μπροστά στο σκορ, το Ιράκ όμως αιφνιδίασε ισοφαρίζοντας στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με τον Χουσέιν. Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Μασεράνο ανέβασε στροφές και στο 62ο λεπτό πήρε ξανά προβάδισμα με τον Γκόντου. Στο 85ο λεπτό, ο Εζέκιελ Φερνάντεζ έδωσε τέλος στις όποιες ελπίδες των Ιρακινών, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

Δείτε τις σχετικές αναρτήσεις:

Εγκατέλειψε η Κορακάκη, εκτός τελικού η Μόσχη

Η Άννα Κορακάκη δεν ολοκλήρωσε τον αγώνα στα 10 μέτρα αεροβόλο πιστόλι, ενώ η Χριστίνα Μόσχη κατετάγη 29, με τις δύο αθλήτριες να μένουν εκτός τελικού.