Κυριακή 28 Ιουλίου 2024
Σουηδία – Ελλάδα 91-81: «Λύγισε» στην παράταση η Εθνική Εφήβων

Δεύτερη ήττα για την Εθνική Εφήβων που είδε τη Σουηδία να επικρατεί με 91-81.

Η Εθνική Εφήβων γνώρισε την δεύτερη ήττα της στο Ευρωμπάσκετ U18 στο Τάμπερε της Φινλανδίας, εκεί όπου η Σουηδία επικράτησε 91-81 στην παράταση, φτάνοντας η ίδια στο 2-0 στη διοργάνωση.

Αύριο (29/7, 18.00) η ελληνική ομάδα αντιμετωπίζει την Δανία, στο πλαίσιο της τρίτης και τελευταίας ημέρας της φάσης των ομίλων.

Η Ελλάδα πήρε γρήγορα το προβάδισμα, χτίζοντας και μια μικρή διαφορά (8-14, 5’40’’)με τον Παγώνη να σημειώνει πέντε συνεχόμενους πόντους και τον Σπαρτάλη να μετρά ήδη δύο φάουλ από το τρίτο λεπτό. Το τρίποντο του Λιοτόπουλο νικώντας το χρόνο έγραψε το 16-26 στο τέλος της πρώτης περιόδου με τον ίδιο να υπογράφει και το +19 (16-35, 12’25’’).

Η Σουηδία είχε μείνει χωρίς εύστοχο σουτ εντός πεδιάς από το 6’40’’ και ευστόχησε ξανά στο 13’34’’ για το 20-35 (ενδιάμεσα είχε ευστοχήσει μόνο από τη γραμμή της φιλανθρωπίας). Έκανε το δικό της μικρό σερί (25-35, 14’40’’) με ένα 9-0 και τον Βλάσση να το σταματά από τα 6μ75 (25-38, 14’40’’). Η ελληνική ομάδα είχε επιτρέψει με δικά της λάθη και χαμένες ευκαιρίες από τη γραμμή (5/11 ελεύθερες βολές) στην αντίπαλό της να ξαναμπεί στο παιχνίδι.

Η διαφορά σταδιακά εξανεμίστηκε, η Σουηδία πήρε δεύτερες ευκαιρίες από τα ριμπάουντ και το 41-49 (23’) έγινε 54-53 (26’) και 59-55 (27’15’’) από τα τρίποντα του Πόχτο και του Πράις, για να ανοίξει η τέταρτη περίοδος με τη διαφορά στο +11 (70-59, 31’20”). Το σερί έκοψε ο Λιοτόπουλος (70-62, 30’40”), ο οποίος έγραψε και το 73-65 (33’20”). Ο Αβδάλας βοήθησε τηνελληνική ομάδα να πλησιάσει ακόμη περισσότερο (73-67 (34′) και τη σκυτάλη πήρε ο Παγώνης για το 73-70 (35’20”). Ο Αβδάλας επέστρεψε για να δώσει ξανά το προβάδισμα στην Ελλάδα μετά από ένα δεκάλεπτο (73-74, 36’15”). Ο Πατρίκης διαμόρφωσε το 76-78 (38’50”). Το παιχνίδι πήγε στη ρουλέτα των φάουλ με τον Αβδάλα να γράφει το 77-79 με 7” στο ρολόι και τον Εντζονιάνσι να οδηγεί το παιχνίδι στην παράταση (79-79). Η Σουηδία έχτισε γρήγορα μια διαφορά (86-79) στα μισά του έξτρα πενταλέπτου και έφτασε στη νίκη με το τελικό 91-81.

Δεκάλεπτα: 16-26, 34-41, 66-59, 79-79 (κ.α.), 91-81

Ελλάδα (Νικολαϊδης): Βλάσσης 3 (1), Πρέκας, Ροζακέας 6, Σπαρτάλης 2, Αμπόσι, Αβδάλας 11 (1), Κομνιανίδης, Πατρίκης 9, Αλεξάκης 3 (1), Λιοτόπουλος 23 (6), Χαντζής, Παγώνης 24 (3τρ. 11ρ.)

Μπορείτε να δείτε την στατιστική της αναμέτρησης ΕΔΩ
Μπορείτε να δείτε τον αγώνα ΕΔΩ

Ο πόντος που άλλαξε την ιστορία του Τσιτσιπά (vids)

Ο Έλληνας τενίστας είχε την ποιότητα και την εμπειρία για να πάρει τη νίκη απέναντι στον μαχητικό Μπεργκς. Χρειάστηκε, όμως, να έχει και την τύχη με το μέρος του…