Κυριακή 28 Ιουλίου 2024
Ελλάδα – Καναδάς 79-86: Άγγιξε την επική ανατροπή, αλλά δεν τα κατάφερε…

Η Εθνική ομάδα επέστρεψε από το -16 και μείωσε στους δύο πόντους στο φινάλε της αναμέτρησης, αλλά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την επική ανατροπή.

Με ήττα ξεκίνησε το ταξίδι της στους Ολυμπιακούς Αγώνες η Ελλάδα που είδε τους NΒΑερς του Καναδά να επικρατούν με 86-79 σε μια πραγματική… σκυλομαχία.

Ακόμα κι αν οι παίκτες του Ζόρντι Φερνάντεθ βρέθηκαν με διψήφιες διαφορές μπροστά, η «γαλανόλευκη» έκανε μια τρομερή προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο, μείωσε στο σουτ, έδειξε τεράστια ψυχή και αυταπάρνηση και μπορεί να ελπίζει σε κάτι καλύτερο στη συνέχεια του τουρνουά.

Συγκλονιστικός ο Γιάννης Αντετοκούνμπο που έκανε τα πάντα μέσα στο γήπεδο σκοράροντας 34 πόντους, ενώ τρομερός ήταν και ο Κώστας Παπανικολάου με 17 πόντους.

Από την άλλη πλευρά, ο Αρ Τζέι Μπάρετ είχε 23 πόντους, ο Σέι Γκίλτζεους-Αλεξάντερ 21 και ο Ντίλον Μπρουκς 14.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Καναδά να έχει τον έλεγχο του αγώνα και να βρίσκει λύσεις επιθετικά με κύριο εκφραστή τον Γκίλντζεους-Αλεξάντερ, καταφέρνοντας να χτίσουν γρήγορα διψήφια διαφορά, χάρη στο 19-7 του 5′. Η Ελλάδα αντέδρασε με τον Γιάννη να ηγείται επιθετικά, ενώ έβγαλε αρκετές άμυνες, με αποτέλεσμα να καταφέρει όχι μόνο να κατεβάσει πολύ τη διαφορά, αλλά βρεθεί στο -2 (24-22) με ένα σουτ του Παπανικολάου. Οι Καναδοί πάντως έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +4 με το 26-22.

Στη δεύτερη περίοδο ο ρυθμός είχε πέσει αισθητά με τις δύο ομάδες να βγάζουν νευρικότητα και να είναι σχετικά άστοχες στα πρώτα λεπτά, με την Εθνική μας να παραμένει κοντά στο σκορ (30-25) στο 12′. Οι Καναδοί πάντως κατάφεραν να βρεθούν ξανά σε διψήφια διαφορά (35-25) στο 14′. Με ένα επιμέρους 11-6 η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη πλησίασε στους πέντε (41-36) στο 18′. Όμως το σύνολο του Ζόρντι Φερνάντεθ βρήκε τον τρόπο να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του αγώνα στο +10 με το 48-38.

Ο Καναδάς μπήκε δυναμικά στο τρίτο δεκάλεπτο, φτάνοντας στο +16 (56-40) στο 22′, δείχνοντας πως έχει τον απόλυτο έλεγχο. Κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Γιάννης, που με την ορμή του έδωσε τη δυνατότητα στην Ελλάδα να τρέξει ένα επιμέρους 10-2 για να μειώσει σε 58-50 στο 24′. Η Εθνική μας παρέμενε κοντά στο σκορ με… νύχια και με δόντια πλησιάζοντας κι άλλο με το 64-58 στο 28′. Οι Καναδοί πάντως έκλεισαν την περίοδο στο +8 (68-60).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Ελλάδα είχε ένα εξαιρετικό ξεκίνημα, παίζοντας πολύ καλή άμυνα, ενώ έβαλε και τα σουτ, καταφέρνοντας να πλησιάσει ακόμα και στους τέσσερις πόντους με 72-68 στο 33′. Περίπου τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε ο Καναδάς βρέθηκε στο +12 (80-68), όμως ένα ξέσπασμα της Εθνικής μας έφερε τα πάνω-κάτω, αφού μείωσε στο καλάθι με το 80-78 στο 39′. Ένα μεγάλο καλάθι του Γκίλντζεους-Αλεξάντερ, αλλά και η αστοχία της Ελλάδας, έφεραν εν τέλει τη νίκη στην πλευρά του Καναδά με το τελικό 86-79.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-26, 38-48, 60-68, 79-86

ΕΛΛΑΔΑ (Σπανούλης): Γουόκαπ 5 (1/7 σουτ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Λαρεντζάκης 3 (1/6 τρίποντα), Τολιόπουλος 9 (1/2 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Καλάθης 3 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 φάουλ), Καλαϊτζάκης, Παπαγιάννης 3 (1), Παπανικολάου 17 (2/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Αντετοκούνμπο 34 (11/16 δίποντα, 12/15 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μήτογλου 5 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ)

ΚΑΝΑΔΑΣ (Φερνάντεθ): Ντορτ 8 (2), Αλεξάντερ-Γουόκερ (0/4 τρίποντα), Γκίλτζιους-Αλεξάντερ 21 (3/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 9/10 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μάρεϊ 8 (2/6 σουτ), Πάουελ 6 (4 ριμπάουντ), Λάιλς, Μπάρετ 23 (7/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ολίνικ 4 (1/6 σουτ, 6 ριμπάουντ), Νέμχαρντ 2, Μπρουκς 14 (1/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 φάουλ), Μπιρτς

Ελευθεριάδου: «Ήταν μια μέρα με έντονα συναισθήματα»

Οι δηλώσεις της Νικόλ Ελευθεριάδου μετά το πρώτο παιχνίδι της Εθνικής πόλο Γυναικών στους Ολυμπιακούς Αγώνες και την ήττα από τις ΗΠΑ.