Δευτέρα 29 Ιουλίου 2024
Ρουμανία – Ελλάδα 7-14: Ιδανικό ξεκίνημα για την Εθνική (vid)

Η Εθνική πόλο ανδρών δεν αντιμετώπισε προβλήματα απέναντι στη Ρουμανία, επικρατώντας με 14-7 και ξεκινώντας ιδανικά τους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Πιάνοντας κατά διαστήματα εξαιρετική απόδοση, η Εθνική πόλο των ανδρών ξεκίνησε με ιδανικό τρόπο τις υποχρεώσεις της στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού, επικρατώντας της Ρουμανίας με 14-7 στην πρεμιέρα του τουρνουά.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ουσιαστικά δεν αντιμετώπισε προβλήματα, επιβάλλοντας από την αρχή τον ρυθμό της και με εκπληκτική άμυνα δεν άφησε περιθώρια στην αποψινή της αντίπαλο να πιστέψει ότι μπορεί να πάρει κάτι από το παιχνίδι.

Επιβλητική η Εθνική, δεν άφησε κανένα περιθώριο στην Ρουμανία.

Στο πρώτο οκτάλεπτο η αναμέτρηση ήταν πιο κλειστή με την Ελλάδα πάντως να ελέγχει απόλυτα το ματς και να προηγείται γρήγορα με 4-2. Στη δεύτερη περίοδο η Εθνική είχε ένα εντυπωσιακό ξέσπασμα πετυχαίνοντας τέσσερα μαζεμένα γκολ για να κλειδώσει κάπου εκεί ουσιαστικά τη νίκη, η Ρουμανία μπορεί να μείωσε όμως το ημίχρονο έκλεισε στο 9-5.

Στο μοναδικό σημείο που ίσως η Εθνική να αγχώθηκε να ήταν στην εκκίνηση του τρίτου οκταλέπτου με τη Ρουμανία να μειώνει σε 9-6. Κάπου εκεί όμως το σύνολο του Θοδωρή Βλάχου πάτησε… γκάζι και δεν κοίταξε ποτέ πίσω του φτάνοντας στο 11-6. Το τελευταίο οκτάλεπτο απέκτησε ουσιαστικά διαδικαστικό χαρακτήρα και η Ελλάδα πήρε τη νίκη με το τελικό 14-7.

Τα οκτάλεπτα (με πρώτη την τυπικά γηπεδούχο Ρουμανία): 2-4, 3-5, 1-2, 1-3

Πότε έρχεται στην Ελλάδα ο Γιάρεμτσουκ για τον Ολυμπιακό (vids)

«Κλείδωσε» η άφιξη του Ουκρανού επιθετικού.