Τρίτη 30 Ιουλίου 2024
Μόνο περηφάνια: Τέταρτος ο Χρήστου στον τελικό των 100 μ. ύπτιο (vid)

Ο Έλληνας πρωταθλητής τα έδωσε όλα στον τελικό των 100 μ. ύπτιο και έφτασε μια... ανάσα από το μετάλλιο.

Σπουδαίος αγώνας από τον Απόστολο Χρήστου στα 100μ. ύπτιο! Ο Έλληνας πρωταθλητής τα έδωσε όλα για ένα μετάλλιο, το οποίο έχασε για μόλις δύο δέκατα του δευτερολέπτου τερματίζοντας τέταρτος στον τελικό του αγωνίσματος στο Παρίσι.

Για την ακρίβεια ο Χρήστου, στην καλύτερη εμφάνιση κολυμβητή της χώρας μας στην ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων, τερμάτισε σε 52.41 ενώ ο Αμερικανός, Ράιαν Μέρφι, που πήρε την τρίτη θέση, έκανε 52.39.

Νικητής ήταν ο Ιταλός, Τόμας Τσέκον, με 52.00 και δεύτερος ο Κινέζος, Τζιαγού Σου, με 52.32.

Μέχρι τώρα το καλύτερο πλασάρισμα για Ελληνα κολυμβητή σε Ολυμπιακούς (στην πισίνα), ήταν η πέμπτη θέση που είχαν πάρει ο Σπύρος Γιαννιώτης το 2004 στα 1.500μ. ελεύθερο και ο Κριστιάν Γκολομέεβ το 2021 στα 50μ. ελεύθερο.