Τρίτη 30 Ιουλίου 2024
Ολυμπιακοί Αγώνες: Ο αντίπαλος του Τσιτσιπά στους «16»

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έμαθε τον αντίπαλό του για την επόμενη φάση των Ολυμπιακών Αγώνων.

Τα προγνωστικά επιβεβαιώθηκαν και ο Σεμπαστιάν Μπάες θα είναι ο αντίπαλος του Στέφανου Τσιτσιπά στους «16» του απλού ανδρών στο Ολυμπιακό τουρνουά τένις.

Ο Αργεντινός (Νο. 18 στην παγκόσμια κατάταξη) επικράτησε πολύ δύσκολα του Λιβανέζου, Μπέντζαμιν Χασάν με 2-1 σετ (6-1, 3-6, 7-6(3) και πέρασε στον τρίτο γύρο, όπου απέναντί του θα βρει τον Έλληνα πρωταθλητή (Νο. 12 στον κόσμο).

Δυσκολεύτηκε, αλλά κατάφερε να πάρει την πρόκριση ο Μπαές και θα αντιμετωπίσει τον Τσιτσιπά.

Ο Αργεντινός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και με μπρέικ στο 5ο γκέιμ προηγήθηκε με 3-2. Στο 7ο γκέιμ έσπασε ξανά το σερβίς του αντιπάλου του για το 5-2 και λίγο αργότερα έφτασε με μαθηματική ακρίβεια στο 6-2, κάνοντας το πρώτο βήμα για την πρόκριση.

Στο δεύτερο σετ οι δύο τενίστες πήγαιναν χέρι – χέρι μέχρι το 4-3 (2-1, 2-2, 3-2, 3-3), όταν ο Λιβανέζος έκανε μπρέικ για το 5-3. Στη συνέχεια σέρβιρε καλά και με 6-3 ισοφάρισε σε 1-1 την αναμέτρηση. Το τρίτο σετ ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, με τους δύο τενίστες να κρατούν τα σερβίς τους και να οδηγούνται στο τάι μπρέικ. Εκεί ο Αργεντινός αποδείχθηκε ψυχραιμότερος και με 7-3 πήρε τη νίκη και την πρόκριση στον τρίτο γύρο των Ολυμπιακών Αγώνων.

Τρίτη φορά

Οι δύο τενίστες έχουν βρεθεί δύο φορές αντιμέτωποι στο κορτ, με τον 25χρονο Τσιτσιπά να μετρά ισάριθμες νίκες επί του κατά δύο χρόνια μικρότερου Μπάες. Η πρώτη στην φάση των «64» του Australian Open 2022 και η δεύτερη ένα χρόνο μετά (2023) στους «32» του τουρνουά 1000 της Μαδρίτης.

Ισπανία – Ελλάδα: Ο «κακός δαίμονας» και η… προσγείωση μετά το θαύμα

Ισπανία και Ελλάδα αναμετρώνται με στόχο τη νίκη που θα τις βάλει στο… κόλπο της πρόκρισης στο τουρνουά μπάσκετ των Ολυμπιακών Αγώνων – Τι λέει η προϊστορία των δύο ομάδων