![Σαρώνει η κωπηλασία με 3/3: Στο τελικό του διπλού σκιφ και οι Φίτσιου-Κοντού](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2024/07/fitsioy-kontoy-1200x668-1-1024x570.jpg)
Σαρώνει η κωπηλασία με 3/3: Στο τελικό του διπλού σκιφ και οι Φίτσιου-Κοντού
Απίστευτο 3/3 για τα ελληνικά πληρώματα, με τις Φίτσιου και Κοντού να προκρίνονται και αυτές στον μεγάλο τελικό του διπλού σκιφ.
Spotlight
-
Κυβερνοεπίθεση προκάλεσε το τελευταίο blackout στη Microsoft – Επιδεινώθηκε από γκάφα
-
Ο λόγος που η Σελίν Ντιόν πήρε... 0 ευρώ για την εμφάνισή της στην τελετή έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων
-
O πατέρας των υπολογιστών Άλαν Τούρινγκ μετενσαρκώνεται σε ΑΙ
-
Είναι πολλά τα λεφτά Ρόμπερτ: Έτσι γίνεται ο πιο ακριβοπληρωμένος ηθοποιός όλων των εποχών
Μετά τις Χριστίνα Μπούρμπου και Ευαγγελία Αναστασιάδου, αλλά και Αντώνη Παπακωνσταντίνου και Πέτρο Γκαϊδατζή, οι Ζωή Φίτσιου και Δήμητρα Κοντού τερμάτισαν στην δεύτερη θέση της δεύτερης ημιτελικής σειράς του διπλού σκιφ γυναικών με χρόνο 6:57.90 και πήραν την πρόκριση για τον μεγάλο τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων του Παρισιού.
Οι δύο αθλήτριες έγιναν το τρίτο ελληνικό πλήρωμα που εξασφάλισε τη συμμετοχή στον τελικό του αγωνίσματός του στην κωπηλασία και θα είναι παρούσες στον τελικό του διπλού σκιφ ελαφρών βαρών γυναικών την ερχόμενη Παρασκευή (2/8) στις 13:22 μ.μ.
Ως πρώτες της 2ης ημιτελικής σειράς προκρίθηκαν στην καταληκτική κούρσα που θα κρίνει τα Ολυμπιακά μετάλλια οι Ρουμάνς Τζιανίνα Έλενα φαν Γκρόνινγκεν και Ιονέλα Λιβία Κόζμιουτς (6:56.65). Ως τρίτες εξασφάλισαν την παρουσία τους στον τελικό οι Αοίφε Κέισι και Μάργκαρετ Κρέμειν από την Ιρλανδία (6:59.72).
Δείτε τις προσπάθειες και των τριών πληρωμάτων:
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις