Κυριακή 04 Αυγούστου 2024
«Νταμπλ» για τον Εβένεπουλ στην ποδηλασία δρόμου, 75ος ο Μπούγλας (vid)

Στην 75η θέση τερμάτισε ο Γιώργος Μπούγλας.

Ο Ρέμκο Εβένεπουλ αναδείχθηκε σε απόλυτο κυρίαρχο της ποδηλασίας δρόμου στους Ολυμπιακούς Αγώνες «Παρίσι 2024».

Μετά το αγώνισμα της ατομικής χρονομέτρησης, ο 24χρονος Βέλγος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και στον αγώνα δρόμου, καλύπτοντας τα 273 χιλιόμετρα της διαδρομής σε 6 ώρες, 19 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα.

Είναι η πρώτη φορά στην ιστορία της ποδηλασίας των Ολυμπιακών Αγώνων που ένας αθλητής κάνει το «νταμπλ» στα αγωνίσματα δρόμου.

Ο Εβένεπουλ, παρότι χρειάστηκε να κάνει αλλαγή ποδηλάτου λίγο πριν τον τερματισμό, άφησε ένα λεπτό και έντεκα δευτερόλεπτα πίσω του τον Γάλλο Βαλεντέν Μαντουά, ο οποίος εξασφάλισε τη δεύτερη θέση του βάθρου.

Το χάλκινο μετάλλιο κρίθηκε σε μαζικό σπριντ επτά αναβατών, που βρήκε νικητή τον Γάλλο Κριστόφ Λαπόρτ.

Στον αγώνα συμμετείχε από ελληνικής πλευράς ο Γιώργος Μπούγλας, ο οποίος τερμάτισε στην 75η θέση (μεταξύ 90 αθλητών που πήραν εκκίνηση) σε 6ωρ.45:33.