Σάββατο 10 Αυγούστου 2024
Μεγάλος Κουρουγκλίεφ: Πήρε το χάλκινο στην ελευθέρα πάλη! (vid)

Ο Κουρουγκλίεφ νίκησε τον Άμιν από το Σαν Μαρίνο με 5-4 και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Ο Ντάουρεν Κουρουγκλίεφ έλαμψε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού, καθώς κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην πάλη για λογαριασμό της Ελλάδας.

Ο 32χρονος παλαιστής επικράτησε με 5-4 στα σημεία του Αμίν από το Σαν Μαρίνο και κατέκτησε ένα ακόμα μετάλλιο για την χώρα μας και το πρώτο για την ελληνική πάλη από το 2004 και έπειτα.

Αυτή μάλιστα είναι η 12η φορά που Έλληνας παλαιστής ανεβαίνει στο βάθρο στην παγκόσμια γιορτή του αθλητισμού, σε ένα άθλημα στο οποίο η χώρα μας έχει μεγάλη παράδοση και αρκετές επιτυχίες.

Αυτό ήταν το 8ο μετάλλιο για την χώρα μας στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού και το έκτο χάλκινου χρώματος που κατακτά η Ελλάδα.

Μετά το «αναγνωριστικό» πρώτο λεπτό, ο Κουρουγκλίεφ πήρε τους δύο πρώτους πόντους του στο 4:23 πριν το τέλος (2-0), παίρνοντας ψυχολογία για το δεύτερο μέρος, όπου έφερε ολοκληρωτικά τον αγώνα στα… μέτρα του με άλλους δύο πόντους ένα λεπτό πριν το φινάλε.

Η τελική επίθεση του Αμινέ (χάλκινου Ολυμπιονίκη στους Αγώνες του Τόκιο), μείωσε τη διαφορά σε 4-2 και λίγο έλειψε να φέρει και την ισοφάριση στην τελευταία λαβή του 3’’ πριν το τέλος. Η ελληνική πλευρά έκανε challenge το οποίο κέρδισε, παίρνοντας κι έναν πόντο που διαμόρφωσε το τελικό 5-4 και χάρισε το χάλκινο στον Κουρουγκλίεφ.