Η Εθνική μας ομάδα στο πόλο γυναικών νίκησε με 19-10 την αντίστοιχη του Καναδά και κατέκτησε την 7η θέση στο Ολυμπιακό Τουρνουά του Παρισιού.

Αυτή είναι η δεύτερη καλύτερη θέση που καταλαμβάνουμε στους Ολυμπιακούς Αγώνες μετά την δεύτερη θέση σε εκείνους της Αθήνας το 2004.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ δυνατά την αναμέτρηση και ενδεικτικό αυτού είναι πως τελείωσε ισόπαλο για την Εθνική μας και τον Καναδά. Η Ξενάκη ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι σκοράροντας για την Ελλάδα.

Η Ελλάδα είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο δεύτερο οκτάλεπτο και κατάφερε να προηγηθεί με 7-3, με την περίοδο να κλείνει στο 7-5, αφού ο Καναδάς μείωσε τη διαφορά στα δύο γκολ.

Με δύο αναπάντητα τέρματα στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου, ο Καναδάς μείωσε σε 7-5, αλλά η ελληνική ομάδα διατήρησε τον έλεγχο. Μετά το 9-7, στα μισά της τρίτης περιόδου, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα «έτρεξε» σερί 5-0 και μετέτρεψε το υπόλοιπο του αγώνα σε τυπική διαδικασία.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 5-3, 5-2, 7-3