![Πλατανιώτη στο In.gr: «Έβαλα τα κλάματα όταν έμαθα ότι είμαι Σημαιοφόρος»](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2024/08/4349954.jpg)
Πλατανιώτη στο In.gr: «Έβαλα τα κλάματα όταν έμαθα ότι είμαι Σημαιοφόρος»
Η Ευαγγελία Πλατανιώτη μίλησε στο In.gr για τη μεγάλη τιμή να είναι Σημαιοφόρος αλλά και για την εμφάνιση της στους Ολυμπιακούς Αγώνες.
Spotlight
-
Όταν ο Τρούμαν χαρακτήρισε τη Χιροσίμα… «στρατιωτική βάση» – Οι γαλονάδες που τον διέψευσαν
-
Πώς παρουσιαζόταν ο 40χρονος που βίαζε την κόρη του - Το βίντεο με τον διάβολο και τα παιδιά
-
Κασσελάκης για «αισχροκέρδεια στα ακτοπλοϊκά»: Να παρέμβει και να μην κρύβεται ο Μητσοτάκης
-
Η Μαρία Κορινθίου σε μια συγκινητική ανάρτηση για τον Γιάννη Αϊβάζη
Σε λίγες ώρες στο Stade de France η Ευαγγελία Πλατανιώτη μαζί με τον Εμμανουήλ Καραλή θα κρατήσουν ψηλά την ελληνική σημαία, μετά την επιλογή της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής.
Η Ευαγγελία Πλατανιώτη επελέγη επειδή τερμάτισε στην 6η θέση, την καλύτερη από όσες αθλήτριες έχουν μείνει στο Παρίσι και παράλληλα συμμετέχει για τέταρτη φορά σε Ολυμπιακούς Αγώνες. Η ίδια μιλώντας στο In.gr δεν έκρυψε τη μεγάλη της συγκίνηση.
Αναλυτικά οι δηλώσεις της
«Όταν μου ανακοίνωσε ο Πρόεδρος της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής Σπύρος Καπράλος την απόφαση να είμαι Σημαιοφόρος έβαλα τα κλάματα. Συγκινήθηκα πάρα πολύ γιατί ήταν ένα από τα όνειρα μου. Στο Παρίσι ήθελα ένα μετάλλιο με τη Σοφία και ευχόμουν κάποια στιγμή να μεταφέρω την ελληνική σημαία. Είμαι πραγματικά χαρούμενη.»
Η Ευαγγελία Πλατανιώτη μαζί με την Σοφία Μαλκογεώργου πήραν την 6η θέση στο ντουέτο της καλλιτεχνικής κολύμβησης, μία θέση που δεν τους άρεσε, επειδή επιδίωκαν μία θέση στο βάθρο. «Eίμαστε πάρα πολύ χαρούμενες με το αποτέλεσμα στη δεύτερη μέρα. Ξεκάθαρα θέλαμε να είμαστε στα μετάλλια αλλά είναι πολλοί οι παράγοντες που έπαιξαν ρόλο και δεν συνέβη αυτό. Σε κάθε περίπτωση είμαστε πολύ παράγοντες, περήφανες για το ταξίδι μας, γιατί δώσαμε και την ψυχή μας.»
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις