Παρασκευή 16 Αυγούστου 2024
Φαριόλι: «Θα βάλουμε φωτογραφία του Πασβέερ στο γήπεδο»

Ο Φραντσέσκο Φαριόλι αποθέωσε τον τερματοφύλακα του Άγιαξ για τις αποκρούσεις του στη διαδικασία των πέναλτι.

«Ήταν τρελό. Αλλά αυτή ήταν επίσης μια υπέροχη βραδιά». Ο Φραντσέσκο Φαριόλι είχε κάθε λόγο να είναι χαρούμενος, αφού ο Άγιαξ βγήκε νικητής από την εξαντλητική διαδικασία των πέναλτι κόντρα στον Παναθηναϊκό, εξακολουθώντας τη διαδρομή του στο Europa League. Μία διαδικασία που κράτησε 28 λεπτά, σε ένα αγώνα που συνολικά ξεπέρασε τα 150 λεπτά!

«Ο Ρέμκο (Πασβέερ) ρώτησε γιατί δεν υπάρχει ποτέ φωτογραφία τερματοφύλακα στους διαδρόμους αυτού του γηπέδου. Του είπα ότι ίσως θα έπρεπε να κάνει ακόμα καλύτερη δουλειά. Σε ό,τι με αφορά, μια φωτογραφία του θα αναρτηθεί σύντομα», είπε στα ολλανδικά ΜΜΕ.

Ο Φαριόλι μίλησε με τα καλύτερα λόγια για τον έμπειρο τερματοφύλακα του Άγιαξ.

«Έπρεπε επίσης να λάβω υπόψη μια πιθανή παράταση που θα διαρκούσε επίσης μισή ώρα», είπε, ολοκληρώνοντας τις δηλώσεις του.

Δεύτερο μεγαλύτερο σκορ στα πέναλτι στην ιστορία των ευρωπαϊκών Κυπέλλων

Η αναμέτρηση του Αμστερνταμ έληξε με νίκη 13-12 του Αίαντα από τα 11 μέτρα (1-0 νίκησε ο Παναθηναϊκός στα 120 λεπτά του αγώνα), που αποτελεί το δεύτερο μεγαλύτερο σκορ στην ιστορία των ευρωπαϊκών Κυπέλλων.

Πέρυσι τον Ιούλιο είχε σημειωθεί το ρεκόρ 14-13 στον αγώνα της Γκζίρα Γιουνάιτεντ με την Γκλέντοραν.

Επίσης ο Αγιαξ υποχρεώθηκε μόλις για δεύτερη φορά στην ιστορία του να πάει στην παράταση σε αγώνα της προκριματικής φάσης ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Η προηγούμενη ήταν πριν από 21 χρόνια στο παιχνίδι με την Γκράτσερ στο οποίο νίκησε τελικά με 2-1.

Live streaming: Ο ημιτελικός Ισπανία – Ελλάδα (Eurobasket U16)

Σπουδαίο παιχνίδι για την Εθνική Παίδων.