Παρασκευή 16 Αυγούστου 2024
Έξαλλος με τον διαιτητή αυτή τη φορά ο Τσιτσιπάς: «Δεν επιτρέπεται να κάνεις αυτά τα πράγματα»

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς αποκλείστηκε από τον Τζακ Ντρέιπερ, με τον κορυφαίο Έλληνα τενίστα λίγο πριν το τέλος του αγώνα, να βγάζει εκνευρισμό με τον διαιτητή.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς αποκλείστηκε από τον Τζακ Ντρέιπερ στο Σινσινάτι και μετά τις φωνές στον πατέρα του πριν μερικές μέρες, τα έβαλε και με τον διαιτητή.

Ο Έλληνας τενίστας ζήτησε τον λόγο σε έντονο ύφος από τον ρέφερι του ματς και συνεχίζει να έχει… ιδιαίτερη συμπεριφορά στα κορτ τις τελευταίες εβδομάδες.

Με το σκορ στο 5-4 στο τρίτο σετ ο ρέφερι της αναμέτρησης εκνεύρισε τον Τσιτσιπά με μια απόφασή του, με τον Έλληνα τενίστα να τον πλησιάζει και να του μιλάει στα ελληνικά.

Αναλυτικά όσα είπε στον διαιτητή

«Δεν επιτρέπεται να κάνεις αυτά τα πράγματα σαν διαιτητής. Παίζουμε αγώνα, όλα πάνε μια χαρά. Δεν μπορείς να τα κάνεις αυτά τα πράγματα», ήταν η ατάκα του Έλληνα τενίστα.

Μετά τη νίκη επί του Γιαν Λέναρντ Στρουφ, ο Τσιτσιπάς δεν κατάφερε ν’ ανταπεξέλθει σε δεύτερο σερί παιχνίδι διάρκειας τριών σετ, γνωρίζοντας την ήττα με 6-3, 4-6, 5-7 από τον Τζακ Ντρέιπερ.

Κακός δαίμονας (σχεδόν) όλων των ελληνικών ομάδων

Χθες οι Πράσινοι πρώτη φορά έφτασαν τόσο κοντά στο να κάνουν επιτέλους τη ζημιά στον Αγιαξ, αλλά τα πέντε πέναλτι που απέκρουσε ο 40χρονος Πάσβιρ (δύο του Βιλένα) αποδείχθηκαν καθοριστικά