Νικηφόρα πρεμιέρα στην φετινή Premier League για την Άστον Βίλα, που με τα γκολ των Ονάνα (4′) και Ντουράν (79′), έφυγε με το «διπλό» από την έδρα της Γουέστ Χαμ (1-2), που είχε ισοφαρίσει προσωρινά με τον Πακετά (37′ πεν.).

Αποφασισμένη να πρωταγωνιστήσει και φέτος η ομάδα του Ουνάι Έμερι, που θα αγωνίζεται και στο Champions League, δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Ντίνο Μαυροπάνο και στους συμπαίκτες του στο ματς.

Προβάδισμα με το καλησπέρα πήραν οι «χωριάτες», αφού στο 4ο λεπτό μετά από κόρνερ του Τίλεμανς ο Ονάνα με κεφαλιά εξ επαφής έκανε το 0-1 για τη Βίλα, που λίγο μετά είχε δοκάρι με τον Μπέιλι. Στο 35’ ήρθε η απάντηση της Γουέστ Χαμ, όταν ο Κας έκανε πέναλτι στον Σούτσεκ και δύο λεπτά μετά ο Πακετά ισοφάρισε σε 1-1.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 79ο λεπτό ο Ράμσεϊ έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Ντουράν με πλασέ από το ύψος του πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 1-2 για τους «χωριάτες». Στο 86ο λεπτό ο Μαρτίνες είπε όχι σε πλασέ του Σάμερβιλ κρατώντας το «τρίποντο» για την ομάδα του.

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: Αρεολά, Τσουφάλ (85′ Τοντιμπό), Μαυροπάνος, Έμερσον, Κίλμαν, Σούτσεκ, Πακετά (73’ Σάμερβιλ), Ροντρίγκες (85′ Ινγκς), Κουντούς, Αντόνιο (73’ Φίλκρουγκ), Μπόουεν (73’ Γουόρντ Πράουζ).

ΒΙΛΑ: Μαρτίνες, Ντιν (74’ Μάατσεν), Πάου Τόρες, Κονσά, Κας (82′ Νεντελίκοβιτς), ΜακΓκίν (62’ Ντουράν), Τίλεμανς, Μπέιλι (74’ Φιλοτζέν Μπιντέις), Ονάνα, Γουότκινς (62’ Ράμσεϊ), Ρότζερς