Τρίτη 20 Αυγούστου 2024
US Open: Πέρασε στον δεύτερο προκριματικό γύρο η Παπαμιχαήλ (2-1)

Η Ελληνίδα τενίστρια νίκησε την Λουίζα Τσιρίκο με 2-1 σετ και πέρασε στον δεύτερο προκριματικό γύρο του US Open.

Μετά από μία σκληρή μάχη δύο ωρών, η Δέσποινα Παπαμιχαήλ επικράτησε της Αμερικανίδας, Λουίζα Τσιρίκο, με 2-1 σετ (6-4, 2-6, 6-1) και πήρε την πρόκριση για τον δεύτερο προκριματικό γύρο του US Open, όπου θα αντιμετωπίσει την Αλίσια Παρκς.

Η Ελληνίδα τενίστρια ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και κατάφερε να «σπάσει» 6 φορές το σερβίς της αντιπάλου της, ενώ είχε 66% κερδισμένους πόντους που έπαιξε με πρώτο σερβίς και 56% στους πόντους που έπαιξε με δεύτερο σερβίς.

Η Δέσποινα Παπαμιχαήλ προηγήθηκε με 4-2 στο πρώτο σετ, αλλά η Τσιρίκο απάντησε και ισοφάρισε σε 4-4. Η αντεπίθεση της Αμερικανίδας δεν πτόησε την Ελληνίδα, που με νέο μπρέικ έφτασε στο 5-4 και λίγο αργότερα κράτησε το σρεβίς της για το 6-4 και το 1-0.

Στο δεύτερο η Τσιρίκο προηγήθηκε με 4-1 και λίγο αργότερα έφτασε στο 6-2, με το οποίο έστειλε το παιχνίδι σε τρίτο σετ.

Εκεί η Ελληνίδα τενίστρια ήταν καταιγιστική και με τρία μπρέικ έφτασε στο 6-1 και στην πρόκριση στον δεύτερο προκριματικό γύρο.

Με Παρκς στον δεύτερο γύρο

Επόμενη αντίπαλος για τη συμπατριώτισσά μας θα είναι η Αλίσια Παρκς, η οποία νίκησε την Ισπανίδα Λέιρε Ρομέρο Γκορμάζ με 6-3, 6-4.

Ένας ακόμα πολύ δύσκολος αγώνας για την Ελληνίδα τενίστρια, που καλείται να κάνει μια ακόμα υπέρβαση για να βρεθεί στον τρίτο προκριματικό γύρο και ένα βήμα πριν το κυρίως ταμπλό του US Open.

«Συμφώνησε με τη Γιουνάιτεντ για Πελίστρι ο Παναθηναϊκός» (pic)

Τελειωμένη παρουσιάζεται στην Αγγλία η μεταγραφή του Φακούντο Πελίστρι στον Παναθηναϊκό.