Τρίτη 20 Αυγούστου 2024
Λέστερ – Τότεναμ 1-1: Ισοπαλία στην πρεμιέρα

Στο 1-1 έμειναν Λέστερ και Τότεναμ στην επιστροφή των «αλεπούδων» στην Premier League – Ο Πέδρο Πόρο (29′) άνοιξε το σκορ για να ισοφαρίσει ο Βάρντι (57′).

Επιστροφή στα «μεγάλα» σαλόνια για τη Λέστερ, που αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 εντός έδρας, κόντρα στην Τότεναμ, με τον συνήθη ύποπτο Τζέιμι Βάρντι να ισοφαρίζει στο 57′, το γκολ του Πέδρο Πόρο που άνοιξε το σκορ στο 29ο λεπτό.

Ωστόσο ανησυχία υπάρχει στις τάξεις της ομάδας του Άγγελου Ποστέκογλου για τον σοβαρό τραυματισμό του Ροντρίγκο Μπεντανκούρ.

Ο Ουρουγουανός έπεσε άτσαλα στον αγωνιστικό χώρο μετά από εναέρια σύγκρουση, το φορείο μπήκε στον αγωνιστικό χώρο μεταφέροντάς τον με μάσκα οξυγόνου και το παιχνίδι διεκόπη για δύο λεπτά.

Η πρώτη καλή στιγμή ήταν για τη Τότεναμ όταν στο 7ο λεπτό ο Εντιντί έσωσε στη γραμμή μετά από κεφαλιά του Τζόνσον. Τελικά στο 29ο λεπτό ο Μάντισον με ωραία σέντρα από αριστερά, βρήκε τον Πόρο που με πανέμορφη κεφαλιά από το πέναλτι έγραψε το 0-1.

Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 57ο λεπτό, ο Φαταβού σέντραρε από δεξιά και ο Βάρντι με κεφαλιά εξ επαφής έκανε το 1-1. Στο 86ο λεπτό η Λέστερ θα μπορούσε να πάρει το «τρίποντο» όταν η κεφαλιά του ΜακΑτίρ έξυσε το δοκάρι του Βικάριο.

ΛΕΣΤΕΡ: Χέρμανσεν, Βέστεργκαρντ, Φαές, Τζάστιν, Κρίστιανσεν, Εντιντί, Γουίνκς, Μπουονανότε (79’ Σουμαρέ), Ντε Κόρδοβα Ριντ (85’ ΜακΑτίρ), Φαταβού, Βάρντι (79’ Μαβιντιντί)

ΤΟΤΕΝΑΜ: Βικάριο, Ρομέρο, Ουντόγκι, Φαν ντε Φεν, Πόρο (90+2’ Σπενς), Μπεντανκούρ (74’ Κουλουσέβσκι), Σαρ (74’ Μπέργκβαλ), Μάντισον (74’ Γκρέι), Τζόνσον (74’ Βέρνερ), Σον (90+2’ Ριτσάρλισον), Σολάνκε