Πέμπτη 22 Αυγούστου 2024
Διπλό και προβάδισμα για τη Σάλτσμπουργκ (2-0) – Πήρε το ντέρμπι η Γιουνγκ Μπόις (3-2)

Σάλτσμπουργκ, Σπάρτα Πράγας και Γιουνγκ Μπόις πήραν προβάδισμα πρόκρισης, ενώ ανοιχτούς λογαριασμούς άφησαν Μίντιλαντ και Σλόβαν.

Με δυναμικό τρόπο ξεκίνησαν τα πλέι οφ του Champions League όπου θα προκύψουν και οι τέσσερις ομάδες που θα λάβουν μέρος στη League Phase της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης με το νέο φορμάτ.

Η Σάλτσμπουργκ φιλοξενήθηκε από την τυπικά γηπεδούχο Ντιναμό Κιέβου στην Πολωνία και επικράτησε με 2-0, βάζοντας βάσεις για την πρόκριση. Ο Ντόργκελες στο 29′ και ο Κιέργκααρντ στο 49′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσαν το αποτέλεσμα.

Σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι στην Ελβετία, η Γιουνγκ Μπόις επιβλήθηκε με 3-2 της Γαλατασαράι. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με δύο γκολ (3′, 45’+4′) με δύο προσωπικά τέρματα του Μοντέιρο. Οι Τούρκοι απάντησαν με τον Μπατσουαγί να χτυπά δύο φορές στο 66′ και το 77′, για να έρθει ο Ούγκρινιτς να κάνει το τελικό 3-2 στο 86′ με πέναλτι.

Ισχυρό προβάδισμα και για την Σπάρτα Πράγας που νίκησε τη Μάλμε, η οποία απέκλεισε τον ΠΑΟΚ, με 2-0 στη Σουηδία. Τα τέρματα για τους Τσέχους σημείωσαν οι Στρίγκερ Λάρσεν (αυτογκόλ) στο 30′ και Ρινές στο 88ο λεπτό της συνάντησης.

Τέλος, ανοιχτούς λογαριασμούς άφησαν Μίντιλαντ και Σλόβαν Μπρατισλάβας που έμειναν ισόπαλες 1-1 στη Δανία. Ο Μπλάκμαν άνοιξε το σκορ για τους Σλοβάκους στο 59′, με τον Τσιλούφα να διαμορφώνει το τελικό 1-1 στο 79ο λεπτό.