Σάββατο 24 Αυγούστου 2024
Γκλάντμπαχ – Λεβερκούζεν 2-3: Διπλό στο 101′ και ξεκίνημα με το δεξί για τους πρωταθλητές

Η Γκλάντμπαχ γύρισε από το 0-2, αλλά η Λεβερκούζεν με γκολ του Βιρτζ στο 11ο λεπτό των καθυστερήσεων πήρε τη νίκη με 3-2.

Ο νόμος της Λεβερκούζεν εφαρμόστηκε για ακόμη μία φορά! Η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο είδε την Γκλάντμπαχ να επιστρέφει από το 0-2 του ημιχρόνου και να την φέρνει πολύ κοντά στην πρώτη της γκέλα, στην πρεμιέρα της Bundesliga, ωστόσο οι πρωταθλητές «χτύπησαν» ξανά στις καθυστερήσεις και με γκολ του Βιρτζ πήραν τη νίκη με 3-2.

Παράλληλα, με αυτό το αποτέλεσμα οι «ασπιρίνες» έφτασαν πλέον τα 35 ματς χωρίς ήττα στο πρωτάθλημα καθώς τελευταία ομάδα που τους νίκησε ήταν η Μπόχουμ στην τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος 2022-23. Απίθανα πράγματα από τη Λεβερκούζεν που μία εβδομάδα πριν πήρε και το Σούπερ Καπ κόντρα στην Στουτγκάρδη έχοντας μείνει ζωντανή με γκολ στο 88′ για να το κατακτήσει στη συνέχεια στα πέναλτι.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο 12′ χάρη σε ένα τρομερό σουτ του Τσάκα εκτός περιοχής ενώ στο 18′ ο Μπονιφάς είχε δοκάρι. Πέντε λεπτά αργότερα και ο Ταπσόμπα βρήκε δοκάρι για να γίνει τελικά το 0-2 στο 38′ με γκολ του Βιρτζ από το ριμπάουντ σε απόκρουση του Ομλίν σε σουτ του Γκριμάλδο.

Η Γκλάντμπαχ πέτυχε γκολ στο 42’ με τον Κλάινταϊνστ, αλλά ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ και το σκορ δεν άλλαξε μέχρι την ανάπαυλα. Αυτό συνέβη όμως με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους καθώς στο 59′ ο Ελβέντι μείωσε σε 1-2 με σουτ και στο 85′ ο Κλάινταϊνστ έγραψε και το 2-2 από αδράνεια του Ταμπόμπα.

Ο Γκριμάλδο έχασε τεράστια ευκαιρία στις καθυστερήσεις για τη Λεβερκούζεν η οποία κέρδισε πέναλτι στο 99′ μέσω VAR για μαρκάρισμα του Ιτακούρα στον Αντλί. Ο Βιρτζ νικήθηκε αρχικά από τον Ομλίν, αλλά στην επαναφορά έκανε το 2-3 στο 101′ και έδωσε τη μεγάλη νίκη στις «ασπιρίνες».

Οι συνθέσεις:

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ: Ομλίν, Σκάλι, Ιτακούρα, Ονορά (95’Λάινερ), Ελβέντι, Ράιτς (71’Σάντερ), Βάιγκλ, Νετς (95’Τσιαρόντια), Στέγκερ, Πλεά (71’Τσβαντσάρα), Κλάινταϊνστ (95’Ενγκουμού).

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Χραντέτσκι, Ταπσόμπα, Τα, Χινκάπιε, Φρίμπονγκ, Τσάκα, Άντριτς (81’Αλέις Γκαρσία), Γκριμάλδο, Χόφμαν (55’Τεριέ), Βίρτς, Μπονιφάς (81’Αντλί).